Článek
S Pavlem bude Milei jednat o politické situaci v Argentině, ale i o globální bezpečnosti či bilaterálních vztazích včetně obchodu. Argentina je pro Česko čtvrtým nejvýznamnějším exportním trhem v Latinské Americe. Pro české firmy je zajímavá v oblasti energetiky, zdravotnictví, těžby, obranného průmyslu, informačních technologií, zemědělství či potravinářství. Prezidenti jednání zhodnotí na brífinku zhruba ve 21:00.
Podle zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky spojuje Česko a Argentinu i pohled na ruskou agresi na Ukrajině. V jihoamerické zemi zároveň žije jedna z největších krajanských komunit na světě, která čítá až 50 tisíc lidí. Aktivních je také několik krajanských spolků.
Ultraliberální ekonom Milei po prosincovém nástupu do úřadu oznámil stovky opatření měnících zákony v ekonomické či sociální oblasti. Prostřednictvím radikálního úsporného programu se snaží kdysi bohatou zemi přivést zpátky na cestu růstu. Jeho vláda zrušila tisíce pracovních míst, omezila různé subvence a sociální programy. Podle Mileiových odpůrců, mezi kterými jsou levicové strany, odbory a sociální organizace, jeho reformy poškodí miliony Argentinců.
Jsem král, roztrhám tě na kusy. Výstřední argentinský prezident byl opět v ráži
Zrušené vystoupení se Scholzem a protesty
Na ochranu sociální soudržnosti při provádění radikálních reforem v Argentině apeloval i německý kancléř Olaf Scholz, s nímž se Milei v neděli krátce setkal. Úřad německé vlády také v krátkém sdělení o schůzce Scholze s Mileiem uvedl, že Německo podporuje možný vstup Argentiny do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Společná tisková konference Mileie a Scholze byla nicméně na poslední chvíli zrušena - stejně jako původní plán, aby se argentinskému prezidentovi dostalo pompéznějšího přivítání s vojenskými poctami, informovala stanice Deutsche Welle s tím, že podle Berlína se tak stalo na Mieliovu žádost.
Argentinský prezident zahájil návštěvu Německa v sobotu v Hamburku, kde za prosazované ekonomické reformy převzal cenu Hayekovy společnosti.
V přístavním městě proti argentinskému prezidentovi demonstrovalo několik desítek lidí. Demonstranti v Hamburku přinesli transparenty s nápisy „Pryč s Mileiem, pryč s krajně pravicovou vládou!“ či „Žádné dohody s despotou“. Mileiovy snahy o rozsáhlé radikální reformy, jimiž chce „šokovou terapií“ dostat argentinskou ekonomiku z krize, vyvolávají u něj doma masové protesty.
V doprovodu sestry
Mileie na cestě po Evropě doprovází jeho sestra Karina, která je zároveň šéfkou prezidentské kanceláře, a také poslanec Fernando Iglesias, jenž je předsedou zahraničního výboru dolní komory argentinského parlamentu.
Do Německa dorazil Milei ze Španělska, kde dostal medaili od šéfky regionální madridské vlády Isabel Díazové, která je členkou pravicové Lidové strany (PP). Při projevu v Madridu argentinský prezident znovu kritizoval levicového španělského premiéra Pedra Sáncheze, o němž řekl, že on ani jeho socialisté „nerozumí ekonomice“.
Španělsko navštívil Milei jako prezident už v květnu, kdy se účastnil konference pořádané krajně pravicovou stranou Vox a kdy svými výroky na adresu Sánchezovy manželky vyvolal diplomatickou roztržku. Španělsko pak odvolalo z Argentiny svou velvyslankyni.