Článek
Výskyt v Evropě je podle lékařky úzce spjat s muži homosexuální orientace, většina je zároveň HIV pozitivních a vysoce promiskuitních, s rizikovým sexuálním chováním.
"LGV je závažným onemocněním přenosným pohlavním stykem," varovala Vaňousová. Důležité podle ní je vyvarovat se rizikového sexuálního chování, zejména nechráněných pohlavních styků s cizinci, a dodržovat zásady bezpečného sexu. Ve vyspělých zemích se nemoc přenáší nejčastěji stykem do konečníku. Zánět v místě přenosu mohou provázet příznaky jako nevolnost, třesavka, horečka či bolesti hlavy, kloubů a svalů.
Možné jsou dva typy obtíží, u sexuálních partnerů pacientů ale byly zjištěny také případy zcela bez projevů.
Při klasickém průběhu se vytvoří v oblasti genitálu červený pupínek, který se změní ve vřed. Neléčená infekce se za pár týdnů zhojí a přejde do dalšího stadia, kdy se bolestivě zduří tříselné mízní uzliny a kůže na nich zarudne. Uzliny mohou splývat, hnisat a praskat, hlavně v tříslech a dutině břišní.
Neléčená LGV může přejít v chronický zánět, který vede k uzávěru mízních cév. Vznikne masivní otok a znetvoření oblasti genitálu. Ve vyspělých zemích je vzhledem k rozšíření v homosexuální komunitě nejčastější zánět konečníku, často provázený horečkou a bolestmi hlavy a celého těla. Zánět se projevuje výtokem z konečníku, někdy s příměsí krve, bolestivým vyprazdňováním či zácpou. Neléčený zánět vede k zúžení střev.
Nákaza se potvrzuje laboratorně, způsobuje ji Chlamydia trachomatis. Léčba antibiotiky musí být podávána dostatečně dlouho. Operace je nutná při zhnisání uzlin a zúžení střev.