Článek
Saharský prach totiž tlumí sluneční paprsky, na mnoha místech mohou lidé pozorovat pouze zamlženou oblohu. To je i případ Vsetína, záznam z webkamery z těchto míst, zveřejnil ČHMÚ na sociální síti X.
„Prach také patrně způsobil i (větší) tvorbu vysoké oblačnosti (zejména v závětří Alp), se kterou žádný z (předpovědních) numerických modelů nepočítal,“ upozornil ČHMÚ.
👀Saharský prach je tady.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) March 30, 2024
Už během noci se k nám začalo dostávat od jihozápadu velké množství saharského prachu a například na webkameře ze Vsetína ⬇️ je obloha již výrazně "zamlžená".
👉Prach také patrně způsobil i (větší) tvorbu vysoké oblačnosti (zejména v závětří Alp), se… pic.twitter.com/o9O5zOHwy4
Ceilometry, které pomocí laserového paprsku měří výšku a množství oblačnosti, ukazují podle meteorologů zvýšenou vrstvu odrazivosti paprsku ve výšce kolem dvou kilometrů. Prach se však zřejmě nepohybuje jen takto vysoko. „Na jihozápadě Čech se prach vyskytuje ještě níže a ovlivňuje dokonce i přízemní koncentrace prachu,“ doplnil ČHMÚ.
Kvůli tomu, že se saharským prachem nepočítají předpovědní modely, nemusí dnes teploty vystoupat na očekávaných 19 až 23 stupňů Celsia. Je tak méně pravděpodobné, že se teploty dostanou až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března. Loni ho meteorologové poprvé zaznamenali 5. května, a to jen na jediné stanici v Plzni.