Článek
Wagenknechta podpořilo 325 pirátů z celkového počtu kolem 1200. Devět desítek bylo proti jeho nominaci. Hřib obdržel 252 hlasů, proti jich bylo 146.
Mezi nominovanými je i Zbyněk Miklík, někdejší náměstek hejtmana Libereckého kraje pro ekonomiku, majetek, investice, veřejné zakázky a informatiku s podporou 93 hlasů. Proti bylo 55.
Pro Šípovou se vyslovilo 127 pirátů, ale dvě stovky byly proti. Na poslední chvíli se ještě mezi kandidáty zařadil bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl se 67 hlasy pro a 73 proti.
Šestici kandidátů uzavírá bývalý ostravský radní David Witosz, jemuž dalo hlas 132 pirátů, zamítavě se jich k němu postavilo 157.
Piráti si odhlasovali konec otevřených diskusí na internetu
O místopředsednické posty bude také 9. listopadu na celostátním fóru v Praze usilovat deset lidí. Jsou mezi nimi například bývalí poslanci Mikuláš Ferjenčík a Tomáš Vymazal, europoslankyně Markéta Gregorová nebo Dominika Poživilová Michailidu. Obě ženy obhajují svůj mandát poté, co kvůli zpackaným krajským a senátním volbám celé předsednictvo rezignovalo. Dalšími kandidáty jsou Hana Hajnová, Pavel Bulíček, Martin Šmída, Michal Bláha, Jana Skopalíková a Lukáš Hejduk.
Dosluhující předseda strany Ivan Bartoš rezignoval na svou pozici a s ním celé užší vedení strany kvůli debaklu v zářijových volbách. Strana tehdy z 99 krajských mandátů obhájila jen tři v Plzeňském kraji, kde do té doby měla hejtmana Rudolfa Špotáka. Těsně se svou obhajobou neuspěl ani pirátský senátor Wagenknecht. Krátce nato kvůli roztržce s premiérem skončili Piráti i ve vládě a jejich čtyři poslanci jsou nyní v opozici.