Článek
„V tuto chvíli evidujeme 20 kandidátních listin. Můžu říct, že devět z nich má podporu občanů nebo zákonodárců a 11 nemá podporu ani občanů ani zákonodárců. Nicméně za vnitro ještě nedošlo k finálnímu konečnému rozhodnutí o vyloučení kandidátů,” řekla Novinkám Pěknicová.
Petici s podpisy občanů podle ní celkem předložilo pět kandidátů. „Z toho dva se zjevně nedostatečným počtem jen několika podpisů,“ uvedla Pěknicová.
Další nepředložili petici, ani nemají podporu zákonodárců. „Jeden kandidát má podpis pouze jednoho poslance,” dodala mluvčí.
Definitivní potvrzení ministerstvo vydá do 24. listopadu, nicméně již podle těchto informací je zřejmé, že do boje o Hrad zasáhne oněch devět veřejně známých jmen. Věk všech kandidátů bude k 13. lednu, tedy ke druhému dni voleb, mezi 41 a 74 lety.
Tři s podpisy občanů, šest s podporou zákonodárců
Občanskými kandidáty s deklarovanými nejméně 50 tisíci podpisy jsou Miloš Zeman, Michal Horáček a Jiří Drahoš.
Senátorskou podporu si měli podle neoficiálních informací zajistit lékař Marek Hilšer, bývalý diplomat Pavel Fischer i expremiér Mirek Topolánek. Podpisy 20 poslanců sesbírali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig.
Ze zmíněných jmen lidé nejvíc zvažují volbu občanských kandidátů. V šetření společnosti Median pro Seznam ze 7. listopadu zmiňovali nejvíce Miloše Zemana před Jiřím Drahošem a Michalem Horáčkem. To se však ještě nevyjadřovali třeba k expremiéru Topolánkovi. Občanské kandidáty ve stejném pořadí favorizují také bookmakeři, alespoň podle kurzů Fortuny k 10. listopadu.
Prezidenta budou Češi v přímé volbě vybírat 12. a 13. ledna 2018. Případné druhé kolo se dvěma nejsilnějšími kandidáty se uskuteční 26. a 27. ledna.
Více o kandidátech na prezidenta ČR najdete v našem speciálu.