Článek
Komplikací, kterým předčasně narozené děti čelí, je mnoho. Některé z nich je možné na Paulovi rozpoznat i pohledem - jeho kůže například dokáže zmodrat stejně jako u živého miminka v případě nedostatku kyslíku a hrtan je anatomicky dokonalou kopií z 3D tiskárny, čímž umožňuje velmi přesnou zkušenost při zavádění intubační trubice do průdušnice.
„Je to velmi sofistikovaná panenka. Pro zajímavost - anatomické struktury, jako je hrtan, byly dělané na základě skenů magnetické rezonance opravdu nezralých dětí, takže anatomické ztvárnění je velmi věrné. Mohu potvrdit, že se jedná o skvělou pomůcku například pro výuku endotracheální intubace,“ říká lékařka Neonatologického oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Tereza Lamberská.
Porodnice U Apolináře prošla rekonstrukcí. Na ženy čekají nové pokoje i moderní sál
Paulův hrudník se pohybuje v rytmu dechu a tlukotu srdce, umí plakat a vydávat grunting (chrčivý zvuk při výdechu signalizující dýchací potíže, poznámka redakce). Má také neslyšný hmatný pulz na pupečníku i na všech čtyřech končetinách a pomocí stetoskopu je možný poslech dechových, srdečních, plicních a střevních zvuků.
„Pro nás i pro mladé lékaře, sestřičky i studenty medicíny je to výborná příležitost se učit neonatální péči, aniž bychom se vystavovali riziku, že poškodíme živého pacienta,“ řekla Novinkám Lamberská a dodává, že výuka na figuríně se nemusí koncentrovat jen na porodní sál, ale pokrývá celou oblast neonatální intenzivní péče, v čemž je simulátor unikátní.
To, co činí Paula skutečně unikátní technologií, je jeho napojení na monitorovací systém, který v reálném čase zobrazuje formou 3D animací všechny činnosti prováděné školeným zdravotníkem. Na displeji lze snadno zkontrolovat údaje o stavu Paula, včetně komprese hrudníku, hloubky zavedení endotracheální kanyly, polohy pupečníkového žilního katétru nebo o poloze hlavičky.
Prostřednictvím intuitivního dotykového displeje připomínajícího tablet lze snadno upravit jeho vitální funkce. Umožňuje rovněž snadné vytvoření a rychlé uložení požadovaného zdravotního stavu pacienta a propojení s časovými parametry, díky čemuž je možné snadno vytvářet nové scénáře. Kromě všeho popsaného má Paul celou řadu dalších funkcí potřebných pro špičkový výcvik neonatologických profesionálů.
„Simulátor Paul je unikátní tím, že prezentuje toho nejmenšího pacienta. Doposud byly simulátory těchto pacientů pasivní a reprezentovaly pouze anatomické struktury, Paul nicméně velmi věrně reprezentuje i fyziologické projevy,“ uznává medicínský inženýr ve VFN Petr Kudrna, který je přítomen všem nácvikům. Jeho úkolem je veškeré výukové pomůcky udržovat v trvalé připravenosti.
Simulátor Paul je výsledkem spolupráce širokého týmu odborníků v oblasti neonatologie, vzdělávání, simulace, inženýrství, vývoje softwaru a vizuálních efektů. Vývoj probíhá pod taktovkou vídeňského neonatologa Dr. Jense-Christiana Schwindta, který se rozhodl zlepšit životní vyhlídky více než 15 milionů dětí, které se každoročně předčasně narodí. Proto v roce 2012 založil společnost SIMCharacters a o pět let později spustil projekt Paul.
Simulátor získali lékaři v porodnici u Apolináře díky rodičovské organizaci Nedoklubko, která na jeho pořízení získala dostatečné množství financí.
Rodiče nedonošeného miminka by měli být do péče zapojeni okamžitě. I když je dítě v inkubátoru
„Naší dlouhodobou snahou je nejen podpora rodičů předčasně narozených dětí, ale také neonatologických oddělení, výzkumu a vzdělávání. Proto jsme se rozhodli získat prostředky na pořízení prvního Paula pro Česko a mám nesmírnou radost, že se nám to povedlo. Nebylo by to možné bez štědré podpory stovek jednotlivců a celé řady firem,“ uvedla ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.
„Samotná panenka stála 1,5 milionu korun, licence na celý projekt, software a další nezbytnosti vyšly na tři miliony korun,“ upřesnila Novinkám Petra Kašparová z Nedoklubka s tím, že kdokoliv může na provoz Paula nadále přispívat na https://www.darujme.cz/paul.
Ročně se v Česku před 37. týdnem těhotenství narodí přibližně 7200 dětí, což je podle Národního screeningového centra přibližně 7 % z celkového počtu novorozenců. Na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze jsou momentálně maminky, které doufají, že jejich předčasně narozené děti svůj životní boj zvládnou, a nový simulátor si přišly prohlédnout.
„Dcera Hanička se mi narodila 1. října ve 24. týdnu těhotenství. Vážila 640 gramů,“ vypráví Hana s tím, že její maličká dcera strávila pět týdnů na oddělení ARO, z toho 2 týdny na jednotce intenzivní péče, a nyní je v intermediální péči.
Paní Aleně se ve 25. týdnu těhotenství narodila 30. října dvojčata Dominik a Vítek s váhami 680 gramů a 760 gramů.
„Oba si prošli různými komplikacemi. Vítek měl otevřenou dučej a Dominik musel v druhém týdnu po narození na operaci tenkého střeva. Bylo to náročné, ale operace proběhla v pořádku a povedla se. Jsme vděční všem, co se tu o děti starají, a doufám, že figurína pomůže dalším případům, jako je ten náš, aby byli všichni na podobné situace připraveni,“ svěřila Novinkám maminka předčasně narozených dvojčat.