Článek
„Nejchladnější by měl být první předpovědní týden (od 15. 2.), následně očekáváme postupné oteplování, ale jen v intervalech běžných hodnot pro danou roční dobu,” uvedli meteorologové.
V příštím týdnu se podle nich týdenní průměr minimálních nočních teplot bude pohybovat kolem minus 11 stupňů Celsia, průměr maximálních denních teplot pak kolem minus třech stupňů. V dalších týdnech už pak přes den očekávají teploty nad nulou.
Pro celé území Česka aktuálně stále platí výstraha ČHMÚ před mrazy. V platnosti je až do odvolání.
Předpověď počasí byla v posledním období pro meteorology obtížná vzhledem k „souboji” tlakové výše ze severovýchodu naplněné arktickým vzduchem a teplejšího proudění od Atlantiku. Mrazy z posledních dnů vyvolala porucha polárního tryskového proudění, které za normálních okolností drží ledový vzduch v arktické oblasti. Když ale vír poleví a začne meandrovat, masa ledového vzduchu se „vylije” nad evropský kontinent a může zasáhnout i jižněji položené oblasti. Ještě před nástupem nynější mrazivé epizody se jednotlivé meteorologické modely neshodovaly, zda k ní vůbec dojde a v jaké intenzitě. Nyní už oba hlavní modely, evropský ECMWF a americký GFS ukazují na postupné oteplování. |
Dlouhodobá průměrná teplota pro následující čtyři týdny je 0,5 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 1998, kdy průměr činil 5,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr, minus 6,4 stupně, meteorologové zaznamenali v roce 1956. Průměrný úhrn srážek pro období od 15. února do 14. března je 36 milimetrů.
Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo a nasněžilo v roce 2011, kdy meteorologové naměřili čtyři litry na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1970 s úhrnem 88 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.