Článek
Ve zdejších honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku budou policejní odstřelovači ze zásahových a speciálních jednotek a z letiště Ruzyně lovit divočáky až do 12. prosince.
„Snažíme se maximalizovat veškerá opatření, abychom zamezili dalšímu šíření afrického moru prasat a abychom se nákazy v České republice zbavili. Povedlo se nám to tímto způsobem už jednou, v roce 2017, na Zlínsku, kde se podařilo ohnisko zcela vymýtit,“ uvedl k mimořádné akci ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Podle něj je jediným způsobem, jak prasečí mor odstranit, jednotlivá prasata odstřelit. A protože zdejší myslivci podle ministra dosud příliš úspěšní nebyli, rozhodla se vláda volit jiný způsob likvidace divočáků.
Stádo divokých selat pobavilo Českou Lípu, vběhlo až do divadla
Podle myslivců nebude mít akce velký efekt
„Bohužel myslivci neplní plány, jak by měli. Kdyby plnili, tak nebudou prasata ohrožovat lidi tak, jak se děje v intravilánu města Jablonce. Chtěli jsme řešit situaci bez policie, proto jsme navýšili zástřelné, bohužel ani toto opatření nepomohlo,“ konstatoval ministr a připomněl, že stát zvedl před časem částku za zastřelení jednoho prasete na deset tisíc korun. Ani tak se podle něj ale počet odlovených divočáků nezvedl.
Myslivci za loňský rok odlovili 255 tisíc divočáků v celé republice.
„My jsme stále stavěni do pozice, že můžeme za to, že je přemnožená spárkatá zvěř a je hodně divočáků. Ve skutečnosti to tak určitě není. Navíc jsme teď otloukánci státu, protože 255 tisíc divočáků je obrovská suma času a nákladů s tím spojených,“ reagoval na výtky Miloš Fischer, místopředseda Českomoravské myslivecké jednoty, a pokračoval: „Osobně vnímám povolání střelců jako zcela zbytečné, zvlášť do honitby, kde myslivci opravdu hodně loví. Téměř už mají splněný plán lovu. Přitom nemohli měsíc lovit, když přišel africký mor. A přitom se ještě při akci budou muset postarat o kusy odlovené odstřelovači, odvézt je a nebudou opět lovit. Myslím si, že myslivci by v tomto případě byli výrazně efektivnější.“
Podle myslivců celá akce narušuje období nejintenzivnějšího lovu, protože právě teď by lovili nejvíc, místo toho musí sloužit policejním odstřelovačům.
„Pokud budou úspěšní, můžou za celou dobu podle mého odhadu ulovit 70–90 prasat. Ale pomoct nám nemůžou prakticky vůbec. Myslet si, že stačí vzít pušku, přijít střílet a budu úspěšný, to opravdu tak nefunguje,“ dodal Fischer.
Lidé nemají vcházet do lesů, jde o život
V honitbách se bude lovit vždy ve všední dny, od pondělí do čtvrtka v době od 18 hodin podvečer do 6 hodin ráno. Na lovu se bude denně podílet osmnáct odstřelovačů.
„Na základě leteckých průzkumů vrtulníky a drony došlo k vytipování celkem tří oblastí, kde bude v etapách odstřel probíhat. Odhadovaný počet prasat, která jsme viděli v rámci leteckých průzkumů, je v oblasti sto až dvě stě kusů,“ uvedl Petr Koutný, ředitel Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR. Každý z mužů, který vyrazí po stopách divočáků, dostal nejen novou výbavu, ale také prošel školením a předem si zmapoval terén, kam za prasaty vyrazí.
„Primární je pro nás bezpečnost osob, protože na lesní porosty navazuje hustá obydlená zástavba. Rozvěsili jsme informační letáky, lidem přijde i varování prostřednictvím SMS zpráv. Sleduje se každý člověk v terénu, naši lidé vědí, kde se dá střílet a kde nikoli. Vyzýváme také občany, aby dbali pokynů policistů. Střílí se a skutečně jde o život,“ zdůraznil Libor Špráchal, ředitel Policie ČR v Libereckém kraji. Na zajištění bezpečnosti v okolí honiteb budou nasazeny další desítky policistů.
„Jablonec s přemnoženou černou zvěří bojuje už od roku 2021, není ojedinělá věc, že na sídlišti potkáte ráno cestou do práce divoké prase. Občané se bojí posílat samotné děti do školy, jsou rozryté záhony a prasata působí škodu na majetku,“ shrnul situaci ve městě primátor Miloš Vele (ODS).
Během lovecké sezony, která trvala od 1. dubna 2023 do 31. března 2024, bylo v honitbě Rádlo odlovených 145 kusů divokých prasat a deset uhynulo. V sezoně 2019/2020 myslivci složili 39 kusů, o rok později už jich bylo 45 a v sezoně 2021/2022, kdy bylo třeba také uzavřít část honitby, bylo odlovených 84 kusů.
Od počátku letošního roku Státní veterinární správa eviduje 27 potvrzených případů afrického moru prasat u divočáků. Od počátku nákazy v závěru roku 2022 eviduje v celé zemi 84 případů moru. Do domácích chovů se zatím nákaza nikde nerozšířila.