Článek
V sobotu i v neděli se ve stanici Vyšehrad koná například procházka s performancemi absolventů DAMU, nazvaná Utopie. Pomalý rytmus provádí stanicí, kterou lidé obyčejně jen proletí. Ve stanici Kačerov zase dívky v bílých pláštích cestujícím rozdávaly květiny. Umělecká díla lze také hledat na I. P. Pavlova, Pražského povstání nebo Budějovické.
„Sloučit uvolněný a imaginativní svět umění a dopravně-technický svět s přesným cestovním řádem a mnoha striktními předpisy nutnými pro bezpečnost přepravy cestujících byl složitý proces, ve kterém se nutně musely oba světy učit jeden od druhého a hledat celou řadu společných kompromisů. Málokdo si zřejmě představí, jaká úskalí čekala na umělecké týmy při přípravě,“ řekla kurátorka veřejného prostoru Marie Foltýnová.
Festival byl naplánován od pátku do nedělního večera. „Během příprav se mnoho účinkujících výtvarníků seznámilo s reálným provozem metra a jeho lidmi, stejně jako technici a správci s koncepčním myšlením umělců. Věřím, že propojení těchto dvou světů ve finále ocení hlavně cestující diváctvo, jehož všední zkušenost z přepravy zpestří série uměleckých vstupů a intervencí,“ uvedla architektka metra Anna Švarc.
Městská galerie vypsala výzvu pro umělecká díla u stanic, budou se zde objevovat do konce roku. Předzvěstí jsou velké nástěnné malby, muraly ve stanici Florenc. Metro totiž před 50 lety rovnou s uměleckými díly vznikalo, po roce 1989 byla některá naopak odstraněna. „Projekt má charakter průběžného uměleckého festivalu a dočasné exteriérové výstavy,“ uvedla galerie.