Článek
Opatření se má týkat i těch, kteří dostávají část penze z ciziny. Pro hlasovalo 148 přihlášených poslanců, tedy i zástupci opozičních ANO a SPD. Proti nebyl nikdo.
Důchod by se mohl zvednout na průměrnou částku několika stovkám lidí. Od některého z letošních měsíců by tito odpůrci a odpůrkyně minulého totalitního režimu měli pobírat podle podkladů 20 635 korun měsíčně. Náklady na penze by se zvýšily nejvýše o 30 milionů korun ročně.
Na neřešení problému nízkých disidentských penzí upozornil loni na podzim signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Ten od 17. listopadu držel více než týden hladovku před Úřadem vlády. Přidal se k němu i někdejší disident John Bok.
Protest ukončili poté, co kabinet rozhodl o přípravě návrhu změn zákonů k zajištění důstojných důchodů a odvolal své loňské usnesení, jímž se hlásil k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii.
Za nižšími důchody odpůrců komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit odvody. Mnoho lidí také nesmělo působit ve své profesi a mohlo vykonávat jen pomocné práce s malým výdělkem, který se pak také promítl do nízké penze.
Novela má být účinná od měsíce následujícího po jejím zveřejnění ve sbírce. Průměrnou penzi by odpůrci minulého režimu měli začít pobírat čtyři měsíce od vyhlášení zákona, za mezidobí od jeho účinnosti by dostali jednorázový doplatek.