Článek
"Nějaké sondáže už za sebou mám, ale vážně se o tom bude mluvit až po prázdninách. To je vše, co k tomu mohu říci," sdělil Právu.
Podle něj není zatím otázka aktuální, protože politici žijí reformou veřejných financí a na téma je zapotřebí si "udělat čas".
Netají se ale tím, že případná kandidatura připadá v úvahu za podmínky, že se na ní shodnou strany napříč politickým spektrem. Pro zvolení je potřeba v obou komorách dohromady 141 hlasů.
ČSSD bude jednat s lidovci a zelenými
Zatím není jasné, zda Dienstbier najde podporu v celém politickém spektru, protože ODS jako svého kandidáta staví Václava Klause.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek je nyní ochoten připustit pouze to, že s lidovci, zelenými a komunisty vede sondážní rozhovory, koho postavit proti Klausovi. "Taková dvě, tři jména, tady jsou," řekl Paroubek v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. K samotnému Dienstbierovi se nevyjádřil, míní ale představit kandidáta ČSSD v druhé polovině září. Exministra zahraničí veřejně podporuje například místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Lidovci se chystají do podzimu rozhodnout, zda přijdou se svým kandidátem, budou podporovat Klause nebo jestli se připojí k nominacím jiných stran.
Komunisté se ještě o kandidátovi na Hrad nebavili
Pro širší konsensus stran na kandidátovi jsou i komunisté, jak v pondělí Právu řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. "Bude záležet na tom, jestli to má být prezident stranický nebo prezident všech občanů," poznamenal s tím, že ve straně toto téma ještě nebylo nastoleno.
Už před měsícem Právo informovalo, že s kandidaturou Diensbiera koketuje například senátorský Klub otevřené demokracie, ale ten bude mít jasno až po prázdninách. K případné nominaci však potřebuje ke svým sedmi hlasům získat další tři senátory.