Článek
Obdržení belgického verdiktu potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. „Ministerstvo zdravotnictví podá opravný prostředek k Nejvyššímu soudu Belgického království, neboť má za to, že se jedná o rozhodnutí nesprávné, které se zcela odlišuje od pravomocných rozhodnutí soudů v USA, Nizozemsku, Rakousku, Lichtenštejnsku, Francii a Velké Británii, které se přiklonily na stranu ČR,” uvedla.
Stejný spor řešil také soud v Lucembursku, jenž rozhodl v neprospěch ČR. Podle advokátní kanceláře Jana Kalvody, která Diag Human v letitém sporu se státem o údajném zmaření jejích obchodů s krevní plazmou zastupuje, vydal 19. prosince rozhodnutí, kterými nařizuje otevření účtů u bank v Lucembursku, které v minulosti vedly Česku.
„Pokud by na takových účtech byly peněžní prostředky, přikazuje exekuční soud jejich zabavení a převedení na účty věřitele, společnosti Diag Human. Podle vyjádření zástupců lucemburského bankovního sektoru jde o historicky bezprecedentní rozsudek i postup proti vysoce nestandardnímu chování členského státu Evropské unie,” uvedla firma.
Diag Human znovu zažalovala Česko
Firma Diag Human, která oficiálně sídlí v Lichtenštejnsku, počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 miliónů korun.
Arbitři v roce 2008 přiřkli Diag Human za zmaření jejích obchodů s krevní plazmou ze začátku 90. let odškodné ve výši 8,33 miliardy korun plus úroky.
Vláda se rozhodla proti výsledku arbitráže odvolat, podle Diag Human to však neudělala správně a firma trvala na vykonatelnosti rozsudku. O přezkumu nálezu rozhodoval tříčlenný senát, kam stát postupně dosadil rozhodce. Ti pak v roce 2014 přezkumné řízení zastavili.
Už před tím, v roce 2011, ale Diag přenesl spor s českým státem do zahraničí na základě mezinárodní tzv. newyorské úmluvy o vykonavatelnosti arbitrážních rozsudků na území jiných států.
Česko neuspělo se stížností proti rozsudku v kauze Diag Human
Právníci firmy poté zkoušeli nechat exekučně zabavit některá česká umělecká díla a nemovitosti v cizině a začali usilovat také o obstavení zahraničních účtů Česka. Diag zahájil řízení například před soudy v USA, Lucembursku, Británii, Rakousku, Švýcarsku či Francii.
Soudy většiny států sice podle českého ministerstva zdravotnictví prohlásily rozhodčí nález z roku 2008 za neplatný a nevykonatelný, Diag Human však uspěla v Lucembursku a nyní podle svých právníků také v Belgii.