Článek
Molepo chce u Džbánu stavět, uzavření areálu ale odůvodnilo jeho havarijním stavem. Podle kritiků ho v roce 2012 získalo v dražbě ministerstva financí už se slevou, a to kvůli havarijnímu stavu stejných objektů.
Vydírání a pranýř
Za rozsáhlý areál tehdy zaplatilo při částce 150 korun za m2 asi 53 milionů korun. Struktura Molepa figuruje v dokumentech o kontech v daňových rájích Paradise Papers, které v roce 2017 zveřejnilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Dokumenty popisují tajné investice bohatých a velmi bohatých lidí v daňových rájích. České Molepo ovládá firma registrovaná na Maltě se čtyřmi českými akcionáři.
Zavřením Džbánu chtějí vynutit zástavbu
Jak Právo informovalo, mezi konečnými vlastníky Molepa figuruje podle obchodního rejstříku ostrova Malta pražský politik ODS, dříve manažer ČEZ Vladimír Schmalz a také podnikatel, konkurzní správce Petr Šikoš. Společnost chce poblíž Džbánu u Evropské třídy stavět a požádala město o změnu územního plánu, která by dosud nezastavitelné území asi stokrát zhodnotila.
Lídr Prahy sobě Jan Čižinský ve čtvrtek upozornil, že když Molepo v roce 2012 od ministerstva financí areál získalo, byl náměstkem ministra současný šéf zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.
Čižinský zastupitelům řekl, že otázku budoucnosti Džbánu „nepředkládá kvůli ODS, ale kvůli tomu, aby koupaliště zůstalo otevřené“.
„Je to jasná reakce na dopis od firmy Molepo, který skutečně považuji za vydírání,“ řekl Čižinský.
Pět tisíc podpisů během čtyř dnů
Zajíček se ohradil. „Je to zcela jasný politický útok a pranýř, já jsem také do toho příběhu zakomponován, protože se to tvůrcům téhle konstrukce hodilo,“ řekl Zajíček. Podle svých slov si nepamatuje, co se před deseti lety stalo v pozici, kterou na ministerstvu zastával. Nemá archiv, ale argumentoval, že na ministerstvu vždy hájil zájmy státu. „Ty mohou být zcela legitimně v rozporu se zájmy hl. m. Prahy, nemusejí být jednotné,“ uvedl Zajíček.
Veselo na pražském zastupitelstvu: „ODSácké“ devadesátky a Piráti jako komunisti
Oznámení o uzavření Džbánu vzbudilo rozhořčené reakce veřejnosti. Zastupitel Prahy 6 za Zelené Petr Palacký požádal město, aby pozemky vykoupilo. „Aby toto vykoupení nebylo svázáno změnou územního plánu, vznikla petice Nechte Šárku dýchat s pěti tisíci podpisy za čtyři dny od chvíle, co byla zveřejněna,“ řekl Palacký.
Diskuse zastupitelů ve čtvrtek trvala asi pět hodin, provázelo ji vzájemné obviňování zastupitelů z různých prohřešků. ODS napadala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), Hřib poukazoval na kauzy jednotlivých zastupitelů opozice, z magistrátu i městských částí. Požadavek firmy Molepo k výstavbě u Džbánu označil Hřib stejně jako Čižinský za vydírání.
Primátorův náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09) má firmou požadovanou změnu územního plánu u Evropské třídy za naprosto nepřijatelnou.
„Vyzvali jsme investora k hledání vzájemně výhodné spolupráce,“ řekl Hlaváček. Podnět ke změně plánu, která by se dotýkala Přírodního parku Šárka-Lysolaje, podle Petra Zemana (Praha sobě) zamítl městský výbor pro územní rozvoj.
Šéf koaličního klubu Spojených sil Pavel Richter (TOP 09) navrhl k věci přistoupit „s chladnou hlavou, vyspat se na to a připravit veškeré podklady k tomu, aby stanovisko bylo kvalitní“. Návrh Prahy sobě, aby zastupitelé zaujali postoj ke kauze ihned, pak o jediný hlas neprošel. Podpořilo ho pouze 32 ze 65 zastupitelů. Nakonec byl odhlasován odklad na únor, s nímž přišla šéfka kontrolního výboru Alexandra Udženija (ODS). K odkladu se přiklonil také šéf pražské TOP 09, europoslanec Jiří Pospíšil.