Hlavní obsah

Dětská lékařka odmítla v Aši registrovat agresivní Romy

Bouřlivá diskuse se strhla kvůli vzkazu, který minulý týden vyvěsila dětská lékařka v Aši na Chebsku ve své ordinaci. Napsala, že kvůli zvyšující se agresivitě Romů je s okamžitou platností odmítá registrovat. Svůj krok zdůvodnila tím, že jde o reakci na předchozí útok, jemuž čelila. Informace o incidentu potvrdil tamější starosta Vítězslav Kokoř (ANO).

Foto: Martina Feninová

Dětská lékařka v Aši odmítla registrovat agresivní Romy.

Článek

Ke konfliktu, na nějž upozornil Chebský deník, mělo dojít ve čtvrtek odpoledne u doktorky Martiny Feninové. „Přišla k ní skupina asi deseti Romů, mezi nimi byly i děti. Vulgárními nadávkami a agresivním chováním si vymáhali registraci,“ popsal Kokoř.

Řekl, že nikdo z příchozích se dopředu neobjednal ani dětskou lékařku nekontaktoval. Doktorka následující den vyvěsila tento vzkaz: „S ohledem na zvyšující se agresivitu Romů s okamžitou platností tyto neregistruji.“

Podle starosty šlo o reakci na pocit ohrožení. „Rozumím tomu, že se jednalo o velmi nepříjemnou situaci. Chápu i druhou stranu. Šlo o Romy, kteří bydlí v Lubech, kde specialista chybí. Nicméně nikdo si nemůže takovým způsobem vymáhat registraci,“ podotkl Kokoř.

Krize s pediatry vygradovala v Aši. Spor s pojišťovnami může skončit u soudu

Domácí

Ještě jednou a končím!

Feninová už se k samotnému incidentu nechce vracet. Přesto Novinkám poskytla krátké vyjádření. „Nešlo o žádnou diskriminaci, natož zanedbání lékařské péče. Oni nechtěli ošetřit, ale registrovat, což je něco úplně jiného. Neporušila jsem ani Hippokratovu přísahu,“ zdůraznila.

Dvanáct set dětí se naráz ocitlo bez péče. To byl obrovský problém. Velmi těžko jsme sháněli náhradu
starosta Vítězslav Kokoř

Také uvedla, že o tom, koho bude registrovat, si může svobodně rozhodnout. „Jezdím do Aše pomáhat. A chci pomáhat lidem, kteří se chovají slušně. Pokud se stane ještě jedna taková věc, opravdu tam končím,“ uzavřela Feninová.

Starosta připomněl, že předchozí odbornice odešla rovněž kvůli útoku, nicméně ten se netýkal romského etnika. „Dvanáct set dětí se naráz ocitlo bez péče. To byl obrovský problém. Velmi těžko jsme sháněli náhradu,“ vysvětlil.

Část pacientů přešla jinam, ale přibližně 750 zůstávalo nadále bez doktora. Nakonec se městu podařilo domluvit právě s Feninovou, jež do Aše dvakrát týdně dojíždí. „Dohoda byla taková, že se postará o zmíněný počet našich pacientů,“ nastínil Kokoř.

Lékařská péče chybí

Podle něj je událost následkem zoufalé situace v pohraničí, kde schází lékařská péče. „Napětí mezi lidmi bohužel stoupá, proto se může věc takhle vyhrotit. Cedulka už v ordinaci nevisí a paní doktorce jsme zajistili během pracovní doby u nás policejní dohled,“ doplnil. Kvůli nedostupné péči jednal v minulosti s ministrem, ředitelem VZP i s dalšími. Teď kontaktuje premiéra.

Záležitostí se zabývala také policie. „Nápis dle našeho posouzení nezakládá důvody pro zahájení úkonů trestního řízení,“ konstatoval její mluvčí Jakub Kopřiva. Dodal, že je na dalších státních institucích, aby vyhodnotily případné porušení legislativy. Česká lékařská komora zatím žádný takový podnět nedostala.

Na Tachovsku kvete obchod s chudobou. Rodiče jsou na dávkách, děti místo školy běhají venku

Plzeňský kraj

Výběr článků

Načítám