Hlavní obsah

Datové schránky budou mít všichni, navrhuje vnitro

Právo, Radim Vaculík

Nejen úřady a firmy, ale od ledna příštího roku také všichni živnostníci budou muset povinně používat ke komunikaci s obecními a státními institucemi datové schránky. Počítá s tím ministerstvo vnitra, které už připravilo novelu zákona o elektronických úkonech a posílá ji do meziresortního připomínkového řízení.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Navíc vážně uvažuje o tom, že by od začátku roku 2014 zavedlo datovou schránku úplně každému občanovi ČR staršímu 18 let. Její aktivace by ale byla dobrovolná. „Mohla by se tak zjednodušit komunikace lidí s úřady i soudy,“ řekl Právu náměstek ministra pro veřejnou správu Robert Ledvinka.

Věří, že se tím výrazně ušetří čas i peníze všem, tedy státní správě i lidem, a to minimálně v množství různých písemností či neustálého vyzvedávání obsílek na poště. O možném zřízení datových schránek pro všechny dospělé zatím vnitro vede podle Ledvinky „bouřlivou“ diskusi s odborníky.

Zpráva z datové schránky by byla ze zákona brána jako oficiální dokument bez potřeby ověřeného podpisu či předložení občanského průkazu.

Zůstane možnost volby

Komunikace s úřady pomocí „datovky“ by byla podle Ledvinky pro lidi zdarma. Při dopisování s jiným občanem či s komerčními subjekty, jako jsou například banky a různé firmy, by lidé za jednu zprávu zaplatili předběžným odhadem 17 korun.

„Na poště za doporučené psaní utratí o deset korun více a musí si vystát frontu,“ upozornil Ledvinka.

Kdo by však nechtěl, nemusí si schránku aktivovat a nadále by používal pro komunikaci s úřady osobní či poštovní kontakty, plánuje vnitro.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Pokud ale občan začne schránku využívat, stává se povinně příjemcem zpráv od úřadů, například soudních a policejních obsílek. Nebude se už moci vyhýbat písemnému doručení předvolání, rozsudku či rozhodnutí o spáchání přestupku.

Zároveň by podle Ledvinky měla zůstat možnost, aby si lidé datovou schránku opět deaktivovali a vrátili se k jiné formě komunikace.

Využití pro volbu prezidenta

Zřízení a aktivní provoz schránky podle něj přinese jak úřadům, tak samotným občanům řadu dalších výhod. Jako příklad uvedl přímou volbu prezidenta a kontroverzní sběr platných podpisů do kandidátních listin.

„Proč ten podpis pro petici kandidáta nenabídnout lidem prostřednictvím datové schránky? Dotyčný prostě pošle svůj hlas pro konkrétního kandidáta datovou zprávou na adresu ministerstva vnitra a nemusí se nic ověřovat, protože jde o jednoznačně zákonem identifikovaného občana,“ nabídl náměstek možnost využití datových schránek pro příští přímou volbu hlavy státu.

Datová schránka by mohla být užitečná i pro ty, kteří mají trvalý pobyt v jiném městě, než aktuálně bydlí, a potřebují si vyřídit pas. V současnosti musejí podat žádost na úřad v místě trvalého bydliště, ale po zřízení schránky by tak podle Ledvinky učinili kdekoli z počítače.

Ledvinka se neobává ani hrozby útoku hackerů na systém datových schránek poté, co je budou mít všichni občané. Vnitro už nějakou dobu spravuje datové schránky pro právnické osoby a orgány veřejné moci a za celou dobu provozu prý nezaznamenalo žádný úspěšný hackerský pokus. „Způsob zabezpečení je velmi silný,“ podotkl bez bližších podrobností náměstek.

Nehrozí podle něj ani zneužití dat z datových schránek či zpráv v nich uložených. Do těch prý mohou nahlížet pouze ti, kdo zprávu odeslali a její konkrétní adresát.

Vzhledem k faktu, že vnitro už systém datových schránek provozuje, jeho rozšíření o běžné občany by se podle Ledvinky nemělo výrazně finančně prodražit.

Související témata:

Výběr článků

Načítám