Hlavní obsah

Dárek pro všechny Romy. Vláda přijala definici anticikanismu

Vláda ve středu přijala definici anticikanismu. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková k tomu na tiskové konferenci řekla, že to je dárek pro všechny Romy. Podle ní to naznačuje, že jejich diskriminace není v Česku vítána a že jsou partnery ve společnosti.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková

Článek

„V pondělí jsme slavili Mezinárodní den Romů. Toto je opravdu dárek pro nás všechny, takový jsem nečekala,“ řekla Fuková.

„Přijetí této definice není pouze závazkem a plněním specifických cílů strategie romské integrace či naplnění závazku mezinárodní instituce IHRA, ale je to symbol, gesto a signál do romské komunity, že jsou to partneři v této společnosti a že protiromské postoje v naší České republice nemají své místo,“ zdůraznila.

Definici anticikanismu podpořili koncem března poslanci ze tří sněmovních podvýborů. Anticikanismem se podle ní bude rozumět například takové jednání a vyjadřování, které vede k marginalizaci nebo vylučování Romů i k fyzickému násilí na nich.

Poslanci podpořili definici anticikanismu

Domácí

„Definice přináší povědomí o tom, co anticikanismus je. Je to způsob smýšlení, strategie, chování lidí, institucí a úřadů, které vylučují romskou menšinu na okraj,“ komentovala Fuková.

Ta zároveň upozornila, že sociální postavení Romů stále není ideální. Zmínila segregované školy a třídy, pokoje v nemocnicích a porodnicích nebo vyloučené lokality.

„Romové a Romky jsou jednou ze skupin, která je silně zasažena například sociálním vyloučením, kterým se musíme v České republice zabývat,“ souhlasil na tiskové konferenci i vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je schválení definice správným krokem k tomu, jak odmítnout jakékoli předsudečné a stereotypní chování proti romské menšině v Česku.

Definici anticikanismu jako formy rasismu vůči Romům ustavila v roce 2020 Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA). Vyzvala Česko jako svého člena k přijetí a využívání v praxi.

Formulace není právně závazná. Pracovní a nezávaznou definici již v únoru podpořil i senátní výbor pro lidská práva. Definici předtím přijala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.

Advokát osvobozeného Ukrajince: Bylo nemístné do případu zatahovat etnicitu

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám