Článek
„Současná nabídka není pro nás akceptovatelná, ale to neznamená, že jednání skončilo. Pro nás jsou gripeny stále nejpreferovanější variantou k ochraně vzdušného prostoru do roku 2035, ale musíme se domluvit se Švédy a oni musí předložit novou nabídku,“ řekl novinářům šéf vyzbrojovací sekce ministerstva obrany Lubor Koudelka.
Pronájem 14 letounů končí v roce 2027 a ministerstvo obrany ho potřebuje prodloužit ještě o dalších osm let – do doby, než dorazí do Česka všechny letouny F-35.
Potíž je v tom, že Švédové požadují, aby česká strana zaplatila zásadní modernizaci strojů, kvůli které by roční pronájem byl výrazně dražší než 1,7 miliardy korun, které platí obrana dnes.
Vyjednávání se Švédskem probíhají už více než rok. Loni, když vláda rozhodla nakoupit za 150 miliard korun 24 amerických stíhaček F-35, ministerstvo obrany uvedlo, že nová leasingová smlouva na gripeny se zvýší pravděpodobně o 30 až 40 procent. To se ale ukázalo jako příliš optimistický odhad. O kolik by se měl pronájem prodražit, obrana nechce komentovat, ale spekuluje se o více než dvojnásobku.
Na konci srpna jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se švédským protějškem. A v tiskové zprávě uvedla, že s výsledkem jednání není spokojená a že se musí dál jednat. „Zodpovídáme se daňovým poplatníkům a já si chci být stoprocentně jistá, že podmínky pro Českou republiku budou obhajitelné jak před vládou, tak opozicí i občany,“ uvedla ministryně.
Vyjednávání nejsou jednoduchá, protože Švédové nemají důvod být velkorysí. Českému ministerstvu obrany vyčítají nejen to, že dalo přednost americkým strojům, ale i to, že švédskému výrobci gripenů, firmě Saab, neumožnilo předložit svou nabídku nových strojů.
Na oplátku nás ochrání Slovensko?
Toto rozhodnutí kritizuje šéf branného výboru a exministr obrany Lubomír Metnar (ANO). „Nákup F-35 se ukazuje jako problematická akvizice, kterou budeme financovat na úkor jiných projektů,“ řekl Novinkám a Právu Metnar. Dodal, že už nyní se ukazuje, že armáda nebude mít dostatek peněz například na nákup moderních tanků Leopard 2A8.
Na německé tanky nejsou peníze, překvapil Řehka Černochovou
Ministerstvo obrany si je vědomo, že při jednáních se Švédskem tahá za kratší konec provazu. A snaží se ukázat, že v případě nutnosti by se Česko bez gripenů obešlo. Minulý týden podepsalo dohodu se Slovenskem o tom, že mu bude české letectvo ještě rok hlídat vzdušný prostor a že v budoucnosti to může být naopak.
„Podepsaná deklarace potvrzuje ochotu Slovenska pomoci v budoucnosti s ochranou vzdušného prostoru České republiky, pokud by to bylo z jakýchkoli důvodů potřebné,“ uvedla česká obrana. Slováci totiž koupili od americké vlády stíhačky F-16 a své dosluhující MiGy-29 poslali na Ukrajinu. Když se dodávky z USA zpozdily, Slováci si vyjednali u spojenců hlídání svého nebe.
Podle leteckého odborníka Tomáše Souška by podobný scénář byl hlavně prohrou současného vedení ministerstva. „Hypoteticky lze o pomoc požádat sousedy, ale bylo by to selhání, o kterém snad nikdo neuvažuje,“ řekl Novinkám Soušek.
Podle informací Novinek švédský výrobce Saab argumentuje tím, že není možné, aby udržoval servisní podporu jak pro moderní stroje švédské a maďarské armády, tak ještě zvlášť pro starší verze českého letectva. Zásadní je, že gripeny mají dostat nový radar, který výrazně zvyšuje schopnosti stíhačky. „Kdybychom ho nepořídili, tak bychom tím neušetřili, protože by výrobce musel udržovat servisní podporu starších radarů a jistě by si to nechal zaplatit stejně jako modernizaci,“ dodal Soušek.