Článek
„Hlídka v civilním voze český automobil zastavila bez zjevného důvodu. Muži v bundách s nápisem Policie následně všem cestujícím zabavili pasy respektive občanské průkazy a rovněž technický průkaz vozu,“ řekl Právu jeden z účastníků.
Následovala zevrubná kontrola zavazadel, vnitřních prostor vozu i motoru. Na rozdíl od některých případů v minulosti se němečtí muži zákona chovali profesionálně a slušně.
Po objevení několika novoročních rachejtlí však byli nekompromisní. Český automobil musel následovat německou policii na služebnu na hranici. „Sepsání česko-německy psaného protokolu zabralo další půl hodinu,“ uvedl cestující.
České ministerstvo vnitra již dříve řidičům radilo nepřevážet nože s čepelí delší než 12 cm a pyrotechniku. Dle sdělení německých policistů není převážení rachejtlí v Německu zakázané, musí však být označeny německou značkou o bezpečnosti. Nestačí tedy například informace v angličtině.
Policisté si pyrotechniku ponechali s tím, že nyní posoudí prokurátor, zda bude udělena pokuta a v jaké výši.
Vnitro eviduje od roku 2008 zhruba stovku případů nepřiměřených kontrol především v Bavorsku a Sasku zaměřených na auta nebo autobusy s českou poznávací značkou. Problém se šikanou českých řidičů za hranicemi se objevil už po našem vstupu do Schengenu na konci roku 2007, který zrušil kontroly na hranicích.
Většina z nich se uskuteční do 70 kilometrů od hranic. Kontroly v Německu mohou provádět policisté i celníci v civilu, nevyžadují důvodné podezření a mohou být provedeny kdykoliv a kdekoliv.