Článek
„Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. To následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1.
Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Do obdržení výsledků vyšetření uhynuly i všechny zbývající slepice v chovu,“ řekl v pondělí Petr Vorlíček, tiskový mluvčí Státní veterinární správy.
Tentýž chovatel má navíc ve venkovních voliérách šestnáct exotických ptáků, především papoušků a kanárů. „Tito ptáci utraceni nebudou, nicméně jsou nastavena preventivní a sanitační opatření, aby nedošlo k přenosu nákazy na papoušky. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k 26. únoru kromě jedenadvaceti malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech,“ dodal Vorlíček.
Ptačí chřipka byla nově potvrzena také u labutě uhynulé na Jarohněvickém rybníku v katastru města Dubňany na Hodonínsku. Jedná se o šesté místo, na němž byla od začátku roku nákaza v České republice potvrzena u volně žijících ptáků.