Článek
"Fotografie nasvědčují tomu, že výstup z dálnice nebyl zablokován policií, ale někým jiným," prohlásil Paroubek. Podle zprávy zablokovaly příjezdovou cestu na pronajatý pozemek a tím i celý sjezd z dálnice kamióny s hudební aparaturou.
Zpráva připouští výhrady k nasazení nedostatečného počtu policistů, kteří měli zajistit zprůjezdnění silnic. Malý byl podle zprávy i počet policistů v bezprostředním okolí konání akce, kde muži zákona nedokázali zabránit automobilům ve vjezdu na zemědělskou půdu a do lesních porostů.
Postup policie byl ale podle ministra vnitra Františka Bublana, který zprávu předkládal, v souladu s právním řádem. Po letošních zkušenostech s technaři však chce policie vyškolit specialisty na velké policejní akce a více komunikovat s veřejností, uvádí se v analýze.
Jeden ministr proti
Paroubek uvedl, že se zprávou se ztotožnili všichni ministři vyjma jednoho. Zásah již dříve kritizoval například ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) či ministryně školství Petra Buzková (ČSSD). Proti jeho provedení se postavila i opoziční ODS a prezident Václav Klaus. Postup policie také rozpoutal bouřlivou veřejnou debatu.
Státní zastupitelství v Plzni nyní prověřuje pět účastníků technoparty, ve třech případech žalobce zrušil rozhodnutí policie a případ jí vrátil. Státní zastupitelství také prověřují 12 trestních oznámení na policisty.
Při zásahu policie na loukách u Mlýnce byly poslední červencový víkend zraněny desítky lidí na straně policie i účastníků CzechTeku. [celá zpráva]
Řada mladých lidí obviňuje policisty z brutality, poukazuje při tom na televizní záběry. Policie argumentuje tím, že bránila soukromé pozemky, na které bez svolení jejich majitelů technaři vstupovali.