Článek
"Žádosti pana Dalíka o odškodné nebylo vyhověno, neboť nebylo shledáno naplnění zákonných podmínek pro vznik odpovědnosti státu za škodu," uvedl v pátek mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Dalík se podle vyjádření svého advokáta Stanislava Devátého hodlá o odškodné soudit a na ministerstvo podá občanskoprávní žalobu.
Ministerstvo obdrželo podobnou žádost o náhradu nákladů na obhajobu také od druhého aktéra kauzy Kořistka, lobbisty Jana Večerka. V jeho případě zatím ministerstvo o odškodnění nerozhodlo, protože orgány činné v trestním řízení podle Dimuna dosud nezapůjčily ministerstvu vyšetřovací spis.
Dalík s Večerkem měli nabízet úplatek, stíhání bylo ale zastaveno
Dalík s Večerkem čelili podezření, že v červenci 2004 ve jménu ODS nabídli deset miliónů korun a post velvyslance v Bulharsku poslanci US-DEU Zdeňku Kořistkovi výměnou za to, že nepodpoří ve Sněmovně koaliční vládu Stanislava Grosse.
Žalobce Martin Fraš stíhání obou obviněných zrušil, protože neshledal podezření ze spáchání trestného činu. Vyšetřování ale obnovila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, když se objevil nový svědek. Před časem byl případ opět odložen, z pokynu nynější nejvyšší žalobkyně Renáty Vesecké verdikt ještě přezkoumává pražské vrchní státní zastupitelství.
Už po prvním pravomocném odložení kauzy podali Dalík s Večerkem na poslance Kořistku dvě žaloby. U ostravského soudu se žalobou na ochranu osobnosti domáhají omluvy a půlmiliónové satisfakce pro každého. Trestní oznámení podali na Kořistku také kvůli tomu, že je křivě obvinil z podplácení.
Omluvy a desetimilionové satisfakce se na Kořistkovi u pražského soudu domáhá i ODS, podle které Kořistka poškodil dobrou pověst strany, když ji nařkl z úplatkářství.