Článek
Dřívější investorův plán postavit na místě původních Včel, tedy nízkých staveb občanské vybavenosti podle Lidového spotřebního družstva Včela pro velkorysé sídliště z přelomu 60. a 70. let, nové věžáky, odmítli jak místní, tak hlavní město i Praha 8. Jenomže majitelova snaha o demolici původních objektů trvá.
Opět se aktivizuje ďáblická občanská společnost a viní město, že pozemky CPI Group prodalo. Stalo se to v roce 2010 na přelomu éry Pavla Béma a prvního období Bohuslava Svobody (oba ODS).
Od té doby se zrodila územní studie, která nové výškové dominanty v hotovém sídlišti nepřipouští. Jak na časté interpelace opakoval primátorův náměstek Petr Hlaváček (STAN), studie je neopominutelným nástrojem pro územní plánování a stavební úřad Prahy 8 by se jí měl držet.
Jenomže Ďábličtí o tom mají své pochybnosti. „Společnost CPI zaslala žádost o demolici v loňském roce měsíc poté, co byla schválena územní studie sídliště Ďáblice. Ta jasně stanovuje na tomto místě nízkopodlažní budovu a využití pro občanskou vybavenost. CPI tak jede na sílu,“ uvedl předseda spolku Krásné Kobylisy Ladislav Čapek.
Investor stavebnímu úřadu pouze loni v červenci ohlásil svůj záměr, nyní se však koná řízení, jehož účastníky vedle Prahy a Prahy 8 jsou také majitelé sousedních pozemků. „Stavby a pozemky se nacházejí na ploše mezi ulicemi Střelničná a Tanvaldská. Jedná se o odstranění nadzemních i podzemních částí staveb včetně odstranění všech vnitřních technických instalací a odstranění dalších objektů nespojených základy se zemí,“ uvedl úřad v oznámení.

Logo Včely
Ďábličtí spustili petici a vyzývají se na sociálních sítích, aby proti vydání demoličního výměru vznesli do 19. srpna námitky. „Je to poslední šance pro majitele bytů v okolních domech, jak se vyjádřit proti plánované demolici tohoto okrskového centra, kam lidé chodí nakupovat a za drobnými službami,“ apeloval spolek.
Čapek očekává, že pokud investor dosáhne svého a Včelu zboří, jen zvýší tlak. „Buď může nechat v místě několik let díru v zemi a suť, kolem které budou obyvatelé smutně procházet, nebo tam postaví věžáky,“ uvedl šéf spolku.

Již dříve investor přes odpor místních nechal zbořit takzvané spojovací krčky, které chránily třeba před deštěm.
Středisko přitom zdaleka není bezcennou stavbou. „Včela ve Střelničné ulici z roku 1969 je pozdním dílem významného funkcionalistického architekta Antonína Tenzera. Během výstavby sídliště sloužila jako jeho první centrum, které v rozlehlém atriu, koncipovaném jako náměstí s lavičkami, zelení a uměleckým dílem, spojilo obchody, poštu, kadeřnictví a další služby,“ popsala už dříve architektka Hana Řepková z Národního památkového ústavu.
Město samo podle dřívějších Hlaváčkových vyjádření investorovu snahu zastavit nemůže, a to kvůli rozdílu mezi volenou samosprávou a státní správou, tedy stavebním úřadem. Ani primátorův náměstek podle svých slov nemůže vstupovat do spisu jen prostřednictvím informačního zákona. „To není výmluva, to je realita, jak je to u nás nastaveno,“ hájil se Hlaváček před opakovanými interpelacemi zástupců Krásných Kobylis.