Článek
Vyhláška má doplnit a změnit některá ustanovení jednacího řádu státního zastupitelství. Pokud ji ministr podepíše, vyšetřování závažnějších případů od vražd, drog, loupeží přes obchodování s lidmi až po korupci a zneužívání pravomoci veřejného činitele bude dozorovat Vrchní státní zastupitelství (VSZ). Doposud takové případy byly v působnosti místně příslušných státních zastupitelství.
Tato vyhláška také výrazně posílí pravomoc Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), jež vede Renata Vesecká. NSZ by v rámci dohledu mohlo zasahovat do závažných kauz, které jsou ve fázi vyšetřování.
Zločiny, jejichž vyšetřování by mělo dozorovat VZS |
---|
a) trestné činy obecného ohrožení podle § 179, kuplířství podle § 204, vraždy podle § 219, obchodování s lidmi podle § 232a, loupeže podle § 234, braní rukojmí podle § 234a a vydírání podle § 235, jestliže byly spáchány ve prospěch zločinného spolčení |
b) trestné činy, jimiž byly dotčeny finanční nebo ekonomické zájmy Evropské unie, pokud jimi byla způsobena škoda nejméně 300 000 korun |
c) trestné činy teroru podle § 93, teroristického útoku podle § 95, padělání a pozměňování peněz podle § 140 odst. 3 písm. a), nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek podle § 187 odst. 4 písm. c), obchodování s lidmi podle § 232a odst. 4 písm. c) trestního zákona |
d) trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158, přijímání úplatku podle § 160, podplácení podle § 161 a nepřímého úplatkářství podle § 162 trestního zákona |
Salichov by nebyl třeba
Například v trestní věci vicepremiéra Čunka by za platnosti nové vyhlášky mohlo NSZ dát v rámci dohledu nad vyšetřováním rovnou pokyn stíhání zastavit, a ne do kauzy vstupovat diskutabilní výměnou dozorujícího žalobce.
Ministerstvo spravedlnosti ani NSZ na dotaz Práva k chystané vyhlášce nereagovalo. Za ministerstvo vnitra uvedl jeho mluvčí Vladimír Řepka, že resort nemá k vyhlášce výhrady. S připomínkami ale přišel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). „Nechceme to zatím komentovat. Vyhláška je ve fázi návrhu, takže si počkáme na konečnou podobu,“ sdělil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.
Z návrhu vyhlášky dále vyplývá, že ne všechny případy splňující daná kritéria bude dozorovat VSZ. Vzhledem k omezeným personálním stavům se jedná o příslušnost pouze fakultativní, nikoli obligatorní. To znamená, že VSZ si bude jednotlivé případy vybírat.
Ministerstvo konstatuje, že se v minulosti tato úprava ve výkonu dozoru nad vyšetřováním zvlášť závažných hospodářských deliktů (6. odbor VSZ) osvědčila, navrhuje ji proto obdobně využít i v oblasti boje proti organizovanému zločinu a další případů s prvky zločinného spolčení.
Žalobců má být více
Účelem navrhovaných změn je podle ministerstva spravedlnosti „výrazné zefektivnění boje proti zvlášť závažným druhům organizovaného zločinu, ale i korupce, kterou organizovaný zločin v mnoha případech podporuje“.
V návrhu vyhlášky se dále píše, že „cílem změn je vytvořit efektivní a účinný nástroj specializovaný na boj proti organizovanému zločinu a korupci v soustavě státního zastupitelství“.
Nová vyhláška předpokládá navýšení počtu státních zástupců na VZS. Ministerstvo plánuje posílit ve dvou etapách VSZ v Praze a VSZ v Olomouci celkem o sedm žalobců a NZS o jednoho. Celkové náklady na realizaci přijdou ministerstvo na bezmála 5,5 miliónu korun.