Článek
K události došlo v minulých dnech v jedné z obcí na Boskovicku. Rodiče se sice snažili podle rad operátorky tísňové linky 155 sousto vypudit, ale bezvýsledně. Na místo spěchala sanitka a v okamžiku, kdy šlo doslova o sekundy, bylo i dílem velkého štěstí, že záchranáři nezůstali stát před závorami na frekventované železniční trati.
„Musím říct, že při nás stálo i štěstí. Když jsme k domu, kde holčička s rodiči bydlí, přijížděli, museli jsme přes železniční přejezd. Ve chvíli, kdy jsme se k němu blížili, projel poslední vagon vlaku a závory se zvedly. Byly to cenné vteřiny navíc,“ popsal vážnou situaci lékař Peter Sokol, který na místo mířil s kolegy záchranáři Jiřím Nesrovnalem a Zdeňkem Krškou.
Ve chvíli, kdy záchranáři dorazili, už byla dívenka v bezvědomí. „Bylo třeba jednat skutečně rychle, vyčistili jsme ústní dutinu za použití odsávačky, pomocí laryngoskopu jsme prohlédli vstup do dýchacích cest a našli překážku. Pomocí kleští se jídlo podařilo odstranit. Podali jsme kyslík a pacientka po několika minutách nabyla plného vědomí,“ dodal Sokol.
Pomoc musí být rychlá
To už na místě přistával i záchranářský vrtulník, který dívenku už ve stabilizovaném stavu přepravil na ARO Dětské nemocnice v Brně.
Dorotka se svými rodiči přišla po propuštění z nemocnice záchranářům poděkovat přímo na boskovickou základnu. „Děkujeme všem, kdo jste se podíleli na záchraně života naší dcery a kdo takto každý den pomáháte i ostatním lidem. Vážíme si vás a jsme na vás hrdí,“ neskrývali dojetí rodiče.
Podobné situace mohou být velmi nebezpečné nejen pro děti, ale i dospělé. Záchranáři radí v takové chvíli člověka, kterému zaskočí, povzbuzovat ke kašli, a pokud to nepomáhá, je potřeba přistoupit k vypuzovacím manévrům, které se liší podle věku postiženého. Záchranáři doporučují opakovaně udeřit silně mezi lopatky nebo několikrát silně stlačit nadbřišek.