Článek
„Zatím zvažujeme možnosti a zjišťujeme, jak se k terminologii staví naši klienti, ti jsou pro nás rozhodující,“ reagovala ve čtvrtek mluvčí ČTK Martina Vašíčková na dotaz Novinek adresovaný řediteli agentury Jaroslavu Kábelemu. Oficiální vyjádření agentura podle Vašíčkové zveřejní v novém roce.
Rada ČTK na svém zasedání v pondělí 11. prosince vyzvala agenturu, aby přehodnotila svou dosavadní praxi a začala jako teroristy označovat palestinské hnutí Hamás, jehož členové 7. října zaútočili na Izrael a brutálně tam povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů.
Rada své usnesení přijala jednomyslně jako reakci na stížnost bývalé radní a exministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Té vadí, že ČTK neoznačuje Hamás jako teroristické hnutí, nýbrž jako radikály, což pak následně přebírají i další média.
Izraelské děti osvobozené z Pásma Gazy pronásleduje trauma ze zajetí Hamásu
„Na radě se pan ředitel opíral o pravidla nějakých jiných agentur, například francouzské AFP, na což jsme v diskusi upozornili, že my nemusíme krasobruslit, jelikož nemusíme na rozdíl od Francie brát ohled na muslimskou menšinu. Je třeba nazývat věci svými jmény,“ řekl Novinkám člen Rady ČTK Daniel Korte.
Podle serveru Info.cz Kábele taktéž zdůvodňoval počínání agentury tím, že „primárním úkolem zpravodajské agentury je přistupovat ke zpravodajství nepředpojatě a fakta, která ČTK ve svém zpravodajství přináší, jsou dostatečně výmluvná“.
Oficiální postoj ČR: Jsou to teroristé
Česká republika a členové vlády přitom hnutí považují za teroristické a odsuzují jeho činy. „Česko jakožto členský stát EU přijímá designaci teroristických skupin od EU. Podle EU je Hamás teroristickou organizací, a tudíž podle Česka také. Hamás takto označujeme v mediálních výstupech ministra i při jednáních,“ přiblížil Novinkám mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Na dotaz, zda by podle české diplomacie měla tento pohled převzít i veřejnoprávní agentura, Drake reagoval slovy, že resortu nepřísluší hodnotit rozhodnutí médií.
Pokud agentura na doporučení svých radních nepřistoupí, Rada ČTK se k věci podle Korteho vrátí, ale žádné nástroje, jak ředitele donutit ke splnění své výzvy, nemá. „Můžeme přijmout usnesení, v němž to doporučujeme a žádáme, ale to je tak všechno. Pokud by v takovém případě pan ředitel použil rozum, tak by tomu usnesení vyhověl,“ dodal radní. Nejbližší zasedání Rady ČTK se uskuteční 30. ledna.