Článek
„Pokud jde o země, které jsou součástí tohoto evropského covidpasu, v takovém případě pro nás bude platná i vakcína, která není registrována EMA (Evropská léková agentura),“ uvedl Vojtěch. Na informaci upozornil Deník N.
Evropský covidový pas, tedy společný rámec pro vydávání a ověřování certifikátů o očkování, testování a prodělání nákazy, nazvaný Digitální zelený certifikát, má Evropská unie vydat přímo účinným nařízením. Zavedení evropského dokladu pro usnadnění cestování mezi členskými státy se předpokládá od července.
Zvolit si v Česku konkrétní vakcínu nejde. Cestou je výběr očkovacího místa
Do Česka tedy budou moci následně přijet bez omezení všichni ti, kteří se nechají očkovat čínským Sinopharmem či ruským Sputnikem, ačkoli v Česku očkování těmito vakcínami povoleno není. Podmínkou bude, že od aplikace první dávky vakcíny uběhne alespoň 22 dní, či 14 dní od druhé.
Vláda navíc již dříve oznámila, že do Česka mohou od pondělí 21. června přicestovat bez omezení občané členských států EU či Srbska, a to v případě, že se prokážou očkováním, testem či dokladem o prodělání onemocnění v posledních třech měsících.
Slovenští důchodci zájem o Sputnik nevytrhnou, může skončit v koši
Oproti pondělí však dříve Vojtěch tvrdil, že po zavedení evropského covidového pasu budou v rámci Maďarska, Srbska a Slovenska uznávána pouze očkování schválená ze strany EMA, tedy nikoli čínské a ruské vakcíny.