Článek
"Z dlouhodobého hlediska nepatří ČR mezi prioritní cíle zahraničních teroristických organizací a je považována spíše za tranzitní zemi, k čemuž přispívá otevřenost hranic i ekonomiky," uvedli pracovníci Vojenského zpravodajství.
"Do jisté míry riziko teroristického útoku existuje u objektů USA a Izraele na českém území, se kterými má ČR dlouhodobě přátelské vztahy a které podporuje v zahraniční politice," dodalo VZ.
Extremistická propaganda se šíří
Zvýšené riziko podle armádních zpravodajců existuje u českých vojenských jednotek, které působí na zahraničních misích v Afghánistánu a Mali. Stejné riziko panuje u zahraničních pozorovatelů české armády a vojenských diplomatů na českých ambasádách.
Zpravodajci varují před tím, že v roce 2014 zaznamenali nárůst šíření extremistické propagandy s náboženským podtextem na internetu. Jejím cílem prý byla evropská mládež s muslimským vyznáním.
"Tímto způsobem může docházet k přejímání extremistických názorů a k zahájení procesu radikalizace, který může vygradovat až provedením teroristického útoku," dodalo VZ.
Snahy o šíření dezinformací
Ve výroční zprávě dále Vojenské zpravodajství uvedlo, že loni zaznamenalo aktivity zpravodajských služeb cizí moci zaměřené na ovlivňování postojů odpovědných činitelů i laické veřejnosti. Mělo se tak dít prostřednictvím masivní dezinformační kampaně. Zpravodajci zaznamenali i aktivity v oblasti vědeckotechnické a průmyslové špionáže.
Vojenští zpravodajci se zaměřili i na nezákonnou činnost firem, které obchodovaly s ministerstvem obrany. Zjistili účelové obcházení zákona při zadávání zakázek, jejich cílené protahování a manipulaci se zadávacími listinami ve prospěch tuzemských i zahraničních firem.
U některých zakázek zjistili zpravodajci například nedostatky v kvalitě dodaného materiálu. Některé firmy podváděly u cenových kalkulací a nebo při nelegálním dovozu materiálu ze zahraničí.