Článek
Rozpaky budí nezájem o očkování. Zvlášť ze strany starších lidí a chronicky nemocných, u kterých může i omikron vyvolat problémy.
„Když teď vidíme nárůst počtu nových případů, tak přece jen je i u hospitalizovaných velmi malý. Situace, která tady byla před dvěma roky, velice pravděpodobně nenastane,“ míní molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.
Mutace omikronu zvané eris nebo pirola jsou důvodem, proč v okolních zemích počty případů strmě rostou. V Česku se za poslední dva týdny počty nakažených ztrojnásobily. Nákazu prokázaly testy k pondělku u 607 osob, před dvěma týdny to bylo 200.
Válek: Covid tu stále je a umírají na něj lidé. Nechte se očkovat
Příznaky se od chřipky příliš neliší – horečka, kašel, únava, rýma a bolest svalů nebo v krku. Léčba je proto u zdravých osob velmi podobná.
Pomalu přibývá i hospitalizovaných. Třeba ve Všeobecné fakultní nemocnici mají aktuálně deset pacientů, zpravidla i s dalšími přidruženými chorobami. „Všichni mají lehčí nebo středně těžký průběh,“ uvedla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Na začátku tohoto týdne leželo v nemocnicích s covidem 113 pacientů, na JIP devět.
Oproti minulým rokům je ale situace příznivější. K dostání je očkování a pro rizikové skupiny i antivirotika. Novou vakcínu začnou praktici podávat v nejbližší době. Zájem je sice malý, pomalu se ale zvedá. V pondělí naočkovali lékaři 160 lidí, poprvé po několika měsících. Epidemiolog Roman Prymula upozornil, že s delší prodlevou od poslední dávky se imunitní ochrana oslabuje. U křehčí populace to platí dvojnásob a může to být důvodem, proč se začnou plnit nemocnice.
WHO: Vlny budou přicházet
„Virus je stále hojně rozšířený. Je to těžké onemocnění i proto, že máte sice lehké příznaky, ale může to zanechat dlouhodobé následky,“ podotkl Pačes s tím, že tomu se v minulosti velká pozornost nevěnovala. Po prodělání covidu se někteří dlouho potýkají se ztrátou výkonu, poruchami spánku, bolestí kloubů nebo třeba se ztrátou některých smyslů, nejčastěji čichu. Lékaři z královéhradecké fakultní nemocnice od začátku pandemie sledovali stav u pacientů, kteří přežili akutní covid. Přetrvávající problémy má asi sedm procent z necelých čtyř tisíc osob. S mutacemi omikronu, které teď ve světě i Česku převládají, je riziko syndromu o něco nižší.
Do sídla ruské vlády se už zase smí jen s rouškou
S nárůstem nakažených v příštích týdnech a měsících počítá i Světová zdravotnická organizace (WHO). Aby ho nemocnice zvládly, musí státy udržovat dostatek vybavení i personálu. Zejména to druhé je v tuzemsku problematické. „Očekáváme, že se v budoucnu objeví vlny infekcí, potenciálně v různých časových okamžicích po celém světě, způsobené různými subvariantami omikronu, nebo dokonce různými variantami, které vzbuzují obavy,“ uvedla vedoucí epidemioložka WHO Maria Van Kerkhove.
Přísnější opatření státy nepřijímají, od restrikcí se ustoupilo. Podle Pačese by se ale měla evropská společnost naučit v krizových případech podobným návykům, jako je tomu v Asii – nosit ochranné respirátory, pokud by tím lidé měli ochránit sebe nebo okolí před nákazou.