Článek
„Téměř polovina případů infekcí covidem-19, které byly hlášeny jako nemoc z povolání v roce 2023, vznikla už v roce 2022. Z let 2021 a 2020 pak pocházela z každého zhruba čtvrtina případů,“ uvedla vedoucí Centra hygieny práce a pracovního lékařství Vladimíra Lipšová.
Za loňský rok bylo uznáno 7001 nemocí z povolání, z čehož 6156 tvořily následky po prodělání covidu. Častěji se týkaly žen než mužů. Zhruba 650 pracovníků uvedlo, že nemoc prodělali mezi roky 2020 a 2023 dvakrát, tři desítky lidí dokonce třikrát.
Nejčastěji se to týká zdravotních sester a bratrů, kteří tvoří téměř 44 procent případů. Následují sanitáři, ošetřovatelé a ošetřovatelky, zhruba desetinu tvoří lékaři a pracovníci sociálních služeb, pět procent záchranáři.
Nejvíce případů bylo hlášeno z Olomouckého a Plzeňského kraje.
Po prodělání covidu hrozí vyšší riziko autoimunitních onemocnění
Proti předminulému roku nejde o velkou změnu, uznáno bylo tehdy zhruba o čtyři sta případů víc.
Od roku 2021 se covid drží na první příčce nejčastějších nemocí z povolání. Stále častěji se mezi lékaři mluví o problémech spojených s takzvaným long covidem, tedy dlouho přetrvávajícími problémy. Často jde o únavu nebo dušnost.
Svrab uznán také
Zdravotníci a sociální pracovníci se nevyhnuli ani svrabu, jehož výskyt byl loni v Česku mimořádně vysoký. Ke konci roku bylo hlášeno 9167 nakažených svrabem, standardně je to mezi třemi až pěti tisíci případů za rok.
Nákaza touto infekční nemocí byla uznána 92 lidem jako nemoc z povolání. Přibližně třetinu tvořili pracovníci domovů pro seniory a domovů sociálních služeb.
Zbývajících 336 případů, kdy lidem úřady přiznaly nemoc z povolání, je spojeno s fyzickou prací. Zejména u osob pracujících v hornictví a těžbě či strojírenství se objevily nemoci zasahující dýchací cesty, včetně astmatu, nebo různé kožní alergické dermatitidy.
„Mezi nejčastější nemoci způsobené fyzikálními faktory patří zejména syndrom karpálního tunelu a skupina onemocnění šlach a kloubů z dlouhodobého nadměrného jednostranného přetěžování končetin,“ dodala Lipšová.
Statistika každoročně vydávaná Státním zdravotním ústavem zahrnuje případy nikoliv podle data zjištění nemoci, ale data vydání lékařského posudku o uznání nemoci z povolání.