Článek
K dobré pověsti vysokých činitelů ČSSD nepřispělo podle analýzy ani loňské Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ČR směrem k Číně. Právě kauza lithium podle autorů analýzy, politologů Pavla Šaradína a Daniely Vašátkové, v závěru kampaně ČSSD nejvíce oslabila. „Ukázalo se, stejně jako v květnu 2017 v období odvolávání ministra financí z vlády, že sociální demokracie zaostává v krizové komunikaci,“ uvádějí.
Ve volbách do Sněmovny odešlo podle analýzy 360 tisíc bývalých voličů soc. dem. k ANO, 70 tisíc k SPD a 260 tisíc nepřišlo k volbám vůbec.
Dokument vytýká vedení a ministrům za ČSSD nedostatečnou komunikaci s voliči. „Klíčová byla interpretace v případě odvolávání Andreje Babiše z vlády,“ uvádějí autoři. Připomínají, že poté, co Zeman návrh na odvolání akceptoval, nikdo ze špiček ČSSD včetně premiéra Bohuslava Sobotky tento krok v médiích okamžitě nevysvětlil.
„Namísto toho měl A. Babiš celý mediální prostor jen pro sebe a pro svou verzi příběhu. Lidé jí uvěřili. Dosud mnozí ČSSD vyčítají, že rozvrátila fungující vládu a že je součástí ,zkorumpované mafie‘, která se snaží předsedu ANO 2011 odstranit z politiky,“ připomínají autoři analýzy.
„Můžeme se domnívat, ale nemáme k tomu žádná dostupná data, že k odvolání Andreje Babiše mohlo dojít dříve, například po březnovém (2016) projednávání kauzy Čapí hnízdo ve Sněmovně. Tehdy se ukázalo, že A. Babiš lhal veřejnosti o skutečných vlastnících tohoto objektu,“ dodává dokument.
Jednolité vedení oslabilo pluralitu
Pád ČSSD ve volbách do Sněmovny se podle politologů dal očekávat. Naznačovaly jej i neúspěchy ČSSD v komunálních volbách 2014 a poté i v roce 2016 ve volbách do Senátu a vedení krajů. Ve všech soc. dem. utrpěla znatelné ztráty a ztratila roli vítězné strany.
Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ČR (tedy premiéra, šéfa Sněmovny a místopředsedy ČSSD Jana Hamáčka, předsedy Senátu Milana Štěcha za ČSSD a prezidenta Miloše Zemana) krátce po prohře v krajských volbách způsobilo imagi ČSSD další velkou ránu, kterou březnový sjezd a volba staronového vedení nepomohly zahojit.
Soc. dem. zcela rezignovala na vedení permanentní kampaně, což ji postavilo do značné nevýhody v porovnání s ANO
Autoři analýzy připomínají, že prohlášením proti sobě špičky ČSSD poštvaly nejen opoziční politiky, ke kritice přiměly i předsedu ÚS Pavla Rychetského.
Vedení ČSSD promeškalo příležitost k restartu i letos na jaře. Sobotku obhájení mandátu předsedy posílilo, „názorová homogenita vedení ale oslabila vnitrostranickou pluralitu“. „Po sjezdu se očekávalo, že začne kampaň, strana ožije a začne více konkurovat favoritu průzkumů veřejného mínění, hnutí ANO Andreje Babiše. Nestalo se však vůbec nic,“ stojí v analýze.
Soc. dem. nepomohla ani výměna lídra, proběhla totiž příliš pozdě. „Soc. dem. zcela rezignovala na vedení permanentní kampaně, což ji postavilo do značné nevýhody v porovnání s ANO,“ shrnuje analýza.