Článek
„Hledáme cestu, jak po nouzovém stavu nadále ochránit občany před epidemií. Po poradě ústavních právníků, ministerstev zdravotnictví a vnitra a vlády jsme začali psát speciální zákon pro boj s koronavirem,” napsal na Twitter Vojtěch.
Hledáme cestu, jak po nouzovém stavu nadále ochránit občany před epidemií. Po poradě ústavních právníků @ZdravkoOnline, vnitra a vlády jsme začali psát speciální zákon pro boj s koronavirem. Bude dočasný a mimořádná opatření bude schvalovat vláda. Ve čtvrtek ho předložím na vládu
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) May 5, 2020
Zákon by měl být podle ministra dočasný a mimořádná opatření, která budou podle něho vyhlašována, by měla schvalovat vláda. „Ve čtvrtek ho předložím na vládu," dodal Vojtěch.
Zvýšení pravomocí Vojtěcha se nekoná. ČSSD na to chce jít jinudy
Co bude dál?
Vyřešit by to tak mělo situaci, se kterou v posledních dne kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) potýká. Nyní totiž opatření, která omezují pohyb i provoz maloobchodu a služeb, vyhlásila vláda na základě krizového zákona. Jeho platnost ale skončí s nouzovým stavem, což by mělo být 17. května. Spolu s tím by skončila také vládní opatření.
Vojtěch by mohl sám zavírat obchody. Opozice bouří
Ministerstvo zdravotnictví tak původně chtělo novelizovat zákon o ochraně veřejného zdraví. Díky tomu by dostal šéf resortu Vojtěch větší pravomoci, a mohl by tak bez souhlasu vlády rozhodnout právě o omezení provozu či o úplném uzavření obchodů včetně nákupních center. Opatření by tudíž mohla trvat i po skončení nouzového stavu.
Vláda stále neví, co po konci nouzového stavu. Vojtěch by chtěl celostátní stav pandemie
Po kritice opozičních stran i ústavních právníků nakonec ministerstvo zdravotnictví návrh stáhlo. Vojtěch nezískal podporu ani koaličních sociálních demokratů.