Článek
„Eutanazie se už dnes děje, ale nikdo o tom veřejně nemluví, a to chceme změnit,” řekl Novinkám jeden z překladatelů zákona Lukáš Bartoň (Piráti).
Podle normy, na které Piráti spolupracují s poslanci hnutí ANO, by se člověk trpící nevyléčitelnou nemocí mohl svobodně rozhodnout, zda ukončí vlastní život.
Zemřel australský vědec David Goodall, ve Švýcarsku podstoupil asistovanou sebevraždu
„Jedna z největších hodnot, kterou v rámci naší společnosti uznáváme, je svoboda člověka. Dosud ale stále zavíráme oči před svobodným rozhodnutím na konci života. Zavíráme oči před přáním nemocných v terminálním stadiu nemoci zemřít klidně a důstojně a odpíráme jim možnost odchodu ze světa podle jejich přání,” doplnil Bartoň.
Lékař nesmí být k eutanazii nucen
Člověk, který by se pro dobrovolné ukončení života rozhodl, musí být podle poslanců plnoletý a zároveň musí být jasně prokazatelné, že u něj neexistuje žádná šance na vyléčení.
„Pacient dá nejčastěji cestou praktického lékaře žádost. Lékař vyplní náležitosti a musí být daná jasná kritéria. Žádný lékař není povinen asistovanou smrt vykonat nebo při ní asistovat,” zdůraznila poslankyně ANO Věra Procházková.
Eutanazie nemusí být provedena pouze v nemocnici, ale třeba i v domácím prostředí a může u ní být i rodina.
V Německu se rozšíří možnosti eutanazie pro smrtelně nemocné
Zákon dále přesně vymezuje, co je to paliativní péče a kdo je paliativní pacient. Paliativní péče obecně je péče o smrtelně nemocného pacienta v jeho posledním období. Jejím cílem je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým.
Návrh zákona se inspiruje okolními státy. Zatímco v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku je legální, aby pacienta na jeho žádost usmrtil přímo lékař. V Německu a Švýcarsku je legální pouze tzv. asistovaná sebevražda.
Předloha má podle Procházkové a Bartoně nyní podporu asi 20 poslanců z 200 poslanců. Proti se už v této fázi postavili poslanci KDU-ČSL a TOP 09. V prvním čtení by normu předkladatelé rádi projednali do konce roku 2020. Pokud by zákon prošel, platit by mohl začít od roku 2023.