Článek
„Národní památkový ústav po pečlivém vyhodnocení výzvy a získaných podkladů dospěl k závěru, že nic nebrání uzavření dohody o vydání areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který má ve své správě. V nejbližších dnech proto bude zahájeno jednání s Římskokatolickou farností Žďár nad Sázavou o konkrétní podobě smlouvy,” uvedl NPÚ
Památkáři při posuzování oprávněnosti prostudovali 200 stran dokumentů a konzultovali ji i s řadou dalších institucí včetně externí právní kanceláře.
Památku každoročně navštíví desítky tisíc lidí
„O areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého jsme se starali s péčí
„O areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého jsme se starali s péčí řádného hospodáře: v období naší správy v něm proběhla celá řada investic, které si bezesporu památka takového významu zaslouží. Celkem stát do jeho obnovy
investoval 90 miliónů korun,” konstatovali památkáři v tiskové zprávě.
Komentovanou prohlídku kostela ročně absolvuje asi 23 000 návštěvníků, přibližně jednou tolik navštíví celoročně volně přístupný ambit a exteriér kostela. Náklady na provoz jsou zhruba milión korun ročně, výnosy pak činí dva milióny korun, dodal NPÚ.
Barokní areál je dílem stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Stavba probíhala v letech 1719–1722. Na seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO je od roku 1994.
Vydat Bouzov památkáři odmítli
NPÚ před časem odmítl vydat v rámci restitucí hrad Bouzov, o který žádala Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě. Nevydal ani kapli svaté Anny v Mnichově Hradišti, v níž jsou uloženy ostatky vojevůdce Albrechta z Valdštejna.
Církvím by měl být v rámci restitucí vrácen nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun a během 30 let by navíc měly dostat 59 miliard navýšených o inflaci jako kompenzaci za nevydaný majetek. Zároveň bude stát během 17 let snižovat příspěvek na činnost. Ten je v současnosti zhruba 1,5 miliardy korun ročně.