Článek
"Tato zvířata se musí rozmnožovat, a protože u lidí to trochu vázne, ať jsou jim takini příkladem," vysvětlila symboliku Ludmila Amchová, která jména v rámci divácké soutěže liberecké regionální televize vymyslela. Mezi dalšímí náměty přitom byli například Hurvínek a Mánička či Golding a Goldinka.
ZOO si ale bude muset na mláďata takinů ještě chvíli počkat. V Číně se totiž zvířata začínají rozmnožovat až zhruba v pěti letech, libereckému páru jsou přitom jen dva a tři roky. Své by ale mohly sehrát odlišné klimatické podmínky, takže chovatelé doufají, že si zvířata o něco pospíší.
"Takiny znal do loňska svět vlastně jen z několika fotografií, nikdo je nikdy neviděl živé. Když jsem je poprvé v roce 2000 při návštěvě Číny spatřil, řekl jsem si, že je musíme mít. Když jsme je loni získali, bylo to vůbec poprvé, kdy opustily asijský kontinent. Léta se o ně snažily světové zoologické zahrady a já doufám, že u nás se budou rozmnožovat v rámci záchovného projektu," řekl ředitel liberecké ZOO Josef Janeček.
Kmotry takinů se staly místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a poslanec Tomáš Hasil (ODS). Křtiny ale probíhaly velmi symbolicky, protože takiny nebylo možné dovléci až na pódium. Váží totiž už asi 200 kilogramů a nadto jsou velmi bojovní.
Ve volné přírodě takini, kteří patří na červenou listinu ohrožených druhů, obývají střední Čínu ve výškách asi 4 a půl tisíce metrů nad mořem, nikdo ale neví v jakém počtu; v čínských zoologických zahradách jich přežívá necelá stovka.