Článek
On-line přenos návštěvy čínského prezidenta skončil. Děkujeme za pozornost.
15:04 - Čínský prezident nastoupil do letadla, jeho třídenní návštěva ČR končí.
14:53 - Na letišti již čeká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Čínský prezident by měl do USA odletět v 15:00.
14:40 - Letadlo čínské delegace je na pražském Letišti Václava Havla připraveno k odletu.
14:21 - Čínský prezident během návštěvy Strahovského kláštera předal českému fotbalistovi Pavlu Nedvědovi ocenění, na jehož základě se Nedvěd stal tváří čínské fotbalové superligy.
13:15 - Prezident Zeman se na terase Strahovského kláštera rozloučil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
U sklenice piva Zeman řekl, že každé krásné setkání musí jednou skončit a že se těší, až se s čínským prezidentem znovu potká.
Přípitek plzeňským pivem na terase Strahovského kláštera. Přípitkem pivem návštěva začala a přípitkem pivem končí. pic.twitter.com/aGYTEeRB6u
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
11:40 - Čínská delegace se po podpisu dohod přesune do Strahovského kláštera. Poblíž se shromáždili jak příznivci, tak odpůrci návštěvy čínské hlavy státu v ČR.
11:30 - Jedna z podepsaných dohod se týká i nákupu podílu a navýšení kapacity fotbalového stadiónu v Edenu.
11:18 - Účastníci fóra a prezidenti začali podepisovat mezinárodní dohody. Za českou stranu například Škoda Auto, finanční skupina J, ČEZ či Český Aeroholding. Celkem podnikatelé podepsali na 30 dohod. [celá zpráva]
Prezident Miloš Zeman zopakoval, že výše čínských investic dosáhne 95 miliard korun.
11:17 - Si Ťin-pching v projevu připomněl i česká rčení „každý svého štěstí strůjcem” a „komu se nelení, tomu se zelení”. Přidal i čínské úsloví „kdo má vůli, ten uspěje”. Obě země podle něj mají potenciál vytvořit novu éru spolupráce, neboť je pojí mnoho společných zájmů.
11:11 - Čínský prezident označil svou zemi za „největší rozvojovou zemi světa” a připomněl, že její další rozvoj si vyžádá ještě dlouhé úsilí. Následně se vyslovil pro další prohlubování ekonomických vazeb s dalšími zeměmi včetně ČR.
11:07 - Se svým projevem vystoupil Si Ťin-pching. Novináři na místě ale nemají ideální podmínky. Projev čínského prezidenta ani ostatních zahraničních řečníků není z čínštiny tlumočený.
11:01 - Zeman uvedl, že podnikatelé dnes podepíšou předběžnou analytickou smlouvu o spolupráci na kanálu Dunaj–Odra–Labe. „Sny trvají dlouho. Tři soutěsky se stavěly dvacet let a nakonec skončily úspěšným výsledkem,“ komentoval český prezident.
10:56 - Se svým projevem vystoupil Miloš Zeman. Řekl, že si váží, že čínský prezident s sebou do Česka vzal 30 nejúspěšnějších představitelů čínské podnikatelské sféry. „My jsme reagovali obdobným způsobem. Setkávání neúspěšných lidí je nezajímavé,“ prohlásil Zeman. Bude podle něj podepsáno všech 30 připravených dohod. Dodal, že platí výše investic 95 miliard korun za rok.
10:48 - Začínají mluvit členové delegace. Jako první dostal slovo český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). „Poslední dva roky byly pro vývoj česko-čínských vztahů velmi přínosné,“ uvedl Mládek. Zmínil vědu, rozvoj technologií a cestovní ruch. Klíčová podle něj byla role obou prezidentů. „Naše vztahy jsou historicky nejlepší za poslední léta,“ dodal Mládek.
10:40 - V paláci Žofín začíná ekonomické diskusní fórum. Si Ťin-pching bude spolu s Milošem Zemanem debatovat s českými a čínskými investory.
Prezidenti ČR a ČLR zavítali do paláce Žofín na diskusi českých a čínských investorů. pic.twitter.com/gdNL0MmXLw
— hostzCLR (@hostzCLR) 30. března 2016
10:35 - Nedaleko paláce Žofín se dopoledne sešly skupinky Číňanů i odpůrců čínské návštěvy s tibetskými vlajkami. Těžkooděnci museli zasahovat při drobné potyčce, oba tábory od sebe oddělili.
Okolí Žofína bylo uzavřeno. Zátarasy jsou u Mánesa i Národního divadla. Tramvaje po nábřeží kolem ostrova nejezdí. Na pořádek dohlížejí policisté v reflexních vestách.
10:12 - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a její pekingský protějšek Wang An-šun se shodli na spolupráci v cestovním ruchu, kultuře, školství a zdravotnictví a na rozvoji zoo.
10:09 - Prezident Miloš Zeman dorazil na pražský Žofín, kde bude probíhat diskusní fórum s podnikateli.
V úterý Si Ťin-pching jednal s českými ústavními činiteli a podepsal na Pražském hradě dohodu o spolupráci obou zemí. Prezident Zeman v této souvislosti konstatoval, že jen letos by měly čínské investice v ČR dosáhnout 95 miliard korun.
Druhý den návštěvy provázely i protesty odpůrců sbližování obou zemí, kteří poukazovali zejména na problematické dodržování lidských práv v Číně. Toto téma otevřel při jednání se Si Ťin-pchingem premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
V noci na středu promítali aktivisté na budovy Pražského hradu světelné obrazce a texty kritizující čínskou návštěvu a připomínající lidská práva. [celá zpráva]