Článek
„Čína vždy oponovala jakékoliv formě oficiálních výměn s Tchaj-wanem u států, se kterými Čína navázala diplomatické vztahy. Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil je lhostejný vůči čínsko-českým vztahům a vzájemně prospěšné spolupráci, ignoruje názor široké veřejnosti České republiky a ve vlastním politickém zájmu stejně trval na návštěvě Tchaj-wanu, čímž se dopustil vážného vměšování do vnitřních záležitostí Číny, vážně porušil národní suverenitu a územní celistvost a vážně porušil základní principy mezinárodních vztahů a politické závazky bilaterálních vztahů,” poznamenal mluvčí.
Studie: Čínští cenzoři už působí přímo na place v Hollywoodu
Vystrčil odletěl před 16:00 z pražského ruzyňského letiště. Doprovází ho asi devadesátičlenná delegace, ve které jsou podnikatelé i další politici včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Cesta budí velkou pozornost. Protestuje proti ní Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou kolonii. Stavěli se proti ní i vysocí čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.
Česko se chystá na soud kvůli nekvalitním rouškám z Číny
„Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny. Čínská vláda a čínský lid má pevnou vůli chránit národní suverenitu a územní celistvost a bránit se proti zasahování jakýchkoliv vnějších sil do vnitřních záležitostí Číny. Čína vyzývá českou stranu, aby dodržovala zásadu jedné Číny a skutečnými skutky chránila rozvoj vztahů mezi ČLR a ČR,” dodal mluvčí.
Cestu plánoval před svou smrtí bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen mu za to udělí vysoké státní vyznamenání. Původně ho měla převzít vdova Věra Kuberová, na doporučení lékařů ale nakonec na Tchaj-wan necestuje. Ocenění obdrží i Vystrčil, dostane medaili za parlamentní diplomacii. Proti cestě od počátku protestuje Čína. Právě nátlak čínské ambasády v Praze nejen v této záležitosti Vystrčil označil za jeden z důvodů, proč se návštěvu Tchaj-wanu rozhodl uskutečnit.