Článek
S čínským ministrem kultury Staněk mluvil mimo jiné o spolupráci na kulturních projektech, nad kterými mají záštitu příspěvkové organizace českého ministerstva kultury, jako třeba Národní muzeum nebo Pražský filharmonický sbor. Právě pražští filharmonici podle Staňka musí řešit problém se svými vystoupeními. Poznamenal, že poté, co čínské úřady zaznamenaly některá prohlášení Hřiba, se zejména instituce, které mají v názvu „pražský”, setkávají s rušením svých vystoupení. Což je právě případ Pražského filharmonického sboru.
Staněk se podle svých slov tomuto tématu se svým ministerským kolegou krátce věnoval. „Bude to složitější diplomatické jednání, protože je potřeba čínské straně vysvětlit, že nejde o orchestr pražský, ale že jde o instituci, která je zřizována ministerstvem kultury,” poznamenal ministr.
Hřib: Je to pokus o čínskou Antichartu
Podle předsedy správní rady Pražské komorní filharmonie Martina Klimpla bylo turné PKF-Prague Philharmonia plánované na přelom září a října fakticky zrušeno tím, že jim čínská strana odebrala povolení k veřejným vystoupením. „Musíme důrazně odmítnout podmínky čínské strany, kdy znovu povolení k vystoupeni je podmiňováno kritickým okomentováním výroků a postojů vedení Hlavního města Prahy směrem k Čínské lidové republice,” uvedl Klimpl s tím, že podmiňování šíření kulturních zážitků zaujetím politických postojů považuje za nepřípustné.
„Chtěl bych poděkovat členům Pražské komorní filharmonie, kteří odmítli čínskou variaci na komunistickou Antichartu a nezřekli se svého města,” reagoval primátor Hřib. Domnívá se, že s podobným požadavkem se setkají i další pražské kulturní instituce. „Výpadek vystoupení v Číně lze nahradit jinými zahraničními destinacemi a můžeme se odrazit od sítě pražských partnerských měst,” uvedl Hřib.
Dodal, že se osobně zasadí o to, aby rozhodnuti městské rady ohledně vztahu s Pekingem nemělo na kulturní instituce negativní dopad. Pražská komorní filharmonie měla na podzim odehrát v Číně turné u příležitosti 70 let navázaní diplomatických vztahů Československa s Čínou.
Pražský magistrát byl zmiňován v souvislostech s Čínou od nástupu nové koalice několikrát. Praha se například opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. Pozvání k setkání také dostal předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay.
Vedení města začalo rovněž jednat s Pekingem o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.
„Hlavní město Praha v souladu s Vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území,“ píše se v původním textu dohody. „Chci apolitické rovnocenné partnerství mezi Prahou a Pekingem založené na kulturní výměně,“ uvedl v lednu Hřib.
Hřib také nedávno oznámil, že čínský velvyslanec usiloval na novoročním setkání pražského primátora s diplomatickým sborem o odchod tchajwanského diplomata. Což Hřib odmítl. Hlavní město to oznámilo na konci března poté, co stejné čínské žádosti při setkání s diplomaty vyhovělo ministerstvo průmyslu a obchodu.