Článek
„Chytrá karanténa se začíná rozbíhat. Její ostrý start plánujeme na 1. května. V každém kraji budou působit posilové jednotky armády a odběrové týmy,“ sdělil Prymula.
Chytrá karanténa v praxi. Hygienici vytvořili první vzpomínkovou mapu pacienta s koronavirem
Projekt by měl postupně nahradit plošná opatření, která zavedla vláda. Stále ale budou muset lidé dodržovat dostatečnou vzdálenost a používat roušky i dezinfekce. „Dodržována musí být také hygiena,“ upřesnil Prymula.
Omezení volného pohybu
Chytrá karanténa se začala testovat 30. března na jižní Moravě, 9. dubna pak začalo testování také v Moravskoslezském kraji.
V pondělí se projekt spustil zkušebně poprvé také v Praze. „První výsledky by měly být příští pondělí. Zatím se to musí sladit,” sdělil Novinkám mluvčí krajské hygienické stanice Prahy Zbyněk Boublík.
Hamáček se nechce pustit nouzového stavu
Pokud by chytrá karanténa fungovala, mohlo by dojít k uvolnění omezení volného pohybu. „Lidé by se měli zdržovat v místě svého bydliště. To bude ještě chvíli platit. Pokud by ale zafungovala chytrá karanténa, mohla by nahradit plošné opatření,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Testy do 48 hodin
Projekt využívá digitální technologie, prostřednictvím kterých identifikuje lidi, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Toho zkontaktuje krajská hygienická stanice. Pokud dá souhlas se zpracováním dat, hygienici vytvoří na základě mobilních dat od operátorů vzpomínkovou mapu míst.
Prymula: Lék není, spoléhejme na opatření
„Podle vzpomínkových map se zjišťuje, kdo byl v rizikovém kontaktu,“ popsal Prymula. Do pěti dnů by měl ho měl navštívit odběrový tým. Potenciální pacient by měl výsledky dostat do 48 hodin.
Chcete se dozvědět co je to chytrá karanténa? Zde je krok za krokem vysvětlena.#spolutozvladneme pic.twitter.com/0wMRhcyd7y
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) April 2, 2020
První takovou mapu se hygienikům podařilo vytvořit 12. dubna. Testování projektu přitom začalo již na konci března. „Efektivita půjde výrazně nahoru,” slíbil Prymula.