Hlavní obsah

Chystá se změna státních vyznamenání. Odměnila by i pomoc druhým či ochranu přírody

3:57
3:57

Poslechněte si tento článek

Prezident Petr Pavel by mohl již letos 28. října vyznamenat nejen sportovce, vědce a umělce. Medailí Za zásluhy by mohli být oceněni například i zdravotníci nebo ti, kteří nezištně pomáhají potřebným či se věnují ochraně životního prostředí. Nyní takto prezident může ocenit jen některé oblasti, jako je kultura, věda či sport.

Foto: Michal Šula, Novinky

Rockový zpěvák a skladatel Petr Janda převzal vloni Medaili za zásluhy 1. stupně.

Článek

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který vede podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, přišel s návrhem na rozšíření kategorií u medailí Za zásluhy.

Nově by mohla být udělena také za zásluhy v oblasti životního prostředí, mezinárodních vztahů, sociální, charitativní a dále dobrovolnictví a zdravotnictví. Ocenění by navíc nebylo těmito kategoriemi přísně vázáno, jejich výčet by byl pouze návodný podobně jako u nejvyššího státního vyznamenání.

„Myšlenka vznikla v průběhu projednávání nominací v podvýboru, protože tam přišla zajímavá jména a životopisy s návrhem na udělení medaile Za zásluhy. Stávající zákon, kde je přesný výčet, za co je možné ji udělit, to ale neumožňuje,“ popsal Novinkám Bartošek.

Zachránili cestující z hořícího vlaku, na Hradě dostali medaili

Domácí

Vláda by měla návrh projednat v lednu, následně by ho Sněmovna mohla schválit ve zrychleném řízení. Účinnost zákona je navrhována od 1. října 2025, tudíž by se uplatnil již při letošním udílení ke Dni vzniku samostatného Československa 28. října.

V současnosti má prezident zákonem danou možnost ocenit medailí Za zásluhy ty, kteří se zasloužili o stát nebo samosprávný celek v oblasti hospodářské nebo v oblastech vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany či bezpečnosti státu a občanů.

Medaile Za zásluhy vloni převzali například hokejista Roman Červenka, rockový zpěvák Petr Janda, zpěvačka Marie Rottrová a herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý.

Kategorie chybí

Ocenění vloni získala také lékařka a zakladatelka neziskové organizace LOONO Kateřina Šédová, nicméně vzhledem k absenci zdravotnické kategorie převzala medaili za oblast vědy. Podnikatel, filantrop a spoluzakladatel Nadace Dobrý anděl Petr Sýkora zase získal vyznamenání za oblast kultury.

Rozšíření oblastí by dle důvodové zprávy navíc mohlo přispět ke zvýšení počtu udělených medailí Za zásluhy ženám, které tvoří mezi oceněnými menšinu. „Do roku 2023 včetně obdrželo medaili Za zásluhy celkem 728 lidí, z toho 135 žen, tedy 18,5 procenta,“ uvádí zpráva.

Medaile Za zásluhy by také nebyla dělena do tří stupňů, aby mimo jiné nedocházelo k tomu, že je udělována opakovaně jednomu člověku v různých stupních. Bartošek také upozornil, že někteří prezidenti, například Miloš Zeman, rozdělení nevyužívali. Také vloni prezident Pavel rozdal vyznamenání jen v prvním stupni.

Foto: hrad.cz

(zleva) Medaile Za hrdinství, Za zásluhy 1.-3. stupně. Nově by u medaile Za zásluhy zůstala jen pozlacená podoba (druhá medaile zleva)

Podoba vyznamenání by zůstala stejná jako její současný první stupeň, tedy pozlacená stříbrná medaile na žluté stuze s jedním fialovým pruhem.

S aktualizací třicet let starého zákona při předběžném jednání vloni v srpnu souhlasil podle Bartoška i prezident Petr Pavel. Kladně se k němu staví také předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Je dobře, aby se nevynechávala žádná oblast, která si zaslouží ocenit státním vyznamenáním. To je podle mě nedostatek, který když odstraníme, tak to bude jedině dobře,“ řekl Novinkám Vystrčil.

FOTO: Státní vyznamenání byla udělena. Jak slavnostní večer na Hradě vypadal?

Domácí

Výběr článků

Načítám