Článek
Například v pondělí se ve Středočeském kraji otestovalo přes 56 tisíc dětí, pozitivních bylo 23. Následná kontrola PCR metodou však výsledek potvrdila jen u osmi z nich.
Po zjištění ‚pozitivity‘ ve škole musely školu opustit, jely s rodiči na PCR testy. Rodiče do druhého dne v nervech, aby se zjistilo, že zbytečně,“ napsala na Twitter hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Pondělí 56 678 dětí, pozitivních 23. Po ověření testy PCR ale bylo pozitivních jen 8 dětí. Zbývajících 15 bylo negativních. Takže po zjištění “pozitivity” ve škole musely školu opustit, jely s rodiči na PCR testy. Rodiče do druhého dne v nervech, aby se zjistilo, že zbytečně.
— Petra Pecková (@PPeckova) April 15, 2021
Pro experty to překvapivé není. „Čas od času se tyto nespecifické projevy v antigenním testování objevují. Patří to tam v rozsahu jednotek procent a je třeba s tím počítat,“ řekl Právu virolog Libor Grubhoffer.
Avšak jen patnáct chybně vykázaných pozitivních výsledků z 56 tisíc testů nespolehlivost antigenních testů neprokazuje. Spíš naopak.
Arenberger: Na závěry je brzy
Na malé rozdíly podle Arenbergera ukazují i průběžné výsledky testování z Prahy, kde některé základní školy zvolily PCR test.
„Je pravda, že v Praze prakticky všechny odběry, které byly pozitivní v antigenním spektru, byly až na tři výjimky potvrzeny PCR. Je to velmi individuální,“ řekl ministr.
Změnu Arenberger do budoucna nevylučuje, zároveň ale opakuje, že je nutné zohlednit i rychlost testování a metodu odběru. Výsledek antigenních testů je do pár minut, u PCR se čeká na laboratorní výsledek průměrně den.
Tato metoda dokáže lépe zachytit menší virovou nálož a bezpříznakový průběh, který je u dětí obvyklý. Jenže vysoká citlivost PCR testů může být v některých případech problém. Dokážou totiž zachytit i velmi málo virů u těch, kteří covid prodělali, mnohdy i nevědomky. Infekční už nejsou, ale tyto testy umí zachytit i menší množství viru.
„V určitém procentu je potřeba s tím počítat,“ uvedl virolog Grubhoffer.