Článek
To vše jen proto, že žena uzavřela smlouvu s pracovní agenturou o tom, že jí najde brigádu.
Úředníci si to vyhodnotili tak, že chtěla mít nepřiznaný příjem. Jenže z její strany o žádný podvod nešlo. I když se jim to pokusila z očí do očí vysvětlit, vyloučili ji z evidence.
„Nezaměstnaná se dostala do velmi tíživé sociální situace. S úřadem práce přitom bezkonfliktně spolupracovala a řádně vůči němu plnila všechny povinnosti,“ řekl Právu ombudsman Stanislav Křeček. Obrátil se proto na ministerstvo práce a sociálních věcí.
Fakultní ombudsmanka: Prověřuji, ale nesoudím
Legislativa umožňuje nezaměstnaným, jimž je vyplácena podpora, aby si přivydělávali na brigádách. Jejich povinností ale je nejpozději v den nástupu na brigádu ohlásit na úřadu práce, že mají krátkodobé zaměstnání.
To lze najít například s pomocí pracovních agentur, které dodávají do supermarketů pokladní. S agenturou se nejprve podepíše smlouva. Její zástupci se případně brigádníkovi ozvou, až bude potřeba. Může se ale také stát, že se neozvou vůbec.
Žena z Kroměřížska nechtěla sedět doma a být jen závislá na příspěvcích od státu. Uzavřela dokonce tři smlouvy. Jen v jednom případě jí ale agentura skutečně našla brigádu.
Nezaměstnaná to včas ohlásila úředníkům. Nebyl s tím tedy sebemenší problém. Jenže ve zbylých dvou případech se agentura neozvala. Prostě pro ni v dané oblasti nebyla práce.
Ombudsman ženě pomohl
Pokud si nezaměstnaný potají sežene práci, hrozí mu za trest vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání, čímž přichází o veškeré sociální výhody. Přesně toho se nezaměstnaná obávala.
Požádala proto pracovní agenturu, aby zrušila její smlouvu, když už jí brigádu nezajistila.
Zástupci agentury jí ale řekli, že pokud má nulový výdělek, tak se na úřadě práce nemusí ničeho bát. Ani s tím se ale žena nespokojila. Telefonicky se na věc dotázala na Okresní správě sociálního zabezpečení v Kroměříži, kde jí řekli totéž.
Anketa
Byl pak pro ni šok, když ji úřad práce informoval, že „nesplnila ohlašovací povinnost“. Ještě před svým vyřazením z evidence žena příslušným úředníkům celou situaci vysvětlovala, ale marně.
Podle ombudsmana nepochybila nezaměstnaná, ale úředníci. Vyřazení z evidence bylo bezdůvodné.
Případ ženy z Kroměřížska dopadl dobře, protože ministerstvo na návrh Křečka zrušilo rozhodnutí úřadu práce. Žena by tak měla získat zpátky peníze, které neprávem zaplatila za sociální a zdravotní pojištění.
Ochránce důrazně upozorňuje úředníky, aby byli opatrní, protože špatným rozhodnutím mohou dostat lidi do existenčních problémů.