Článek
Ovčáček, který je s prezidentem Milošem Zemanem na návštěvě Plzeňského kraje, rozhodnutí premiéra podrobil okamžité kritice na Twitteru.
Připomněl mimo jiné, že Srp se zúčastnil legendární snídaně, kterou pro československé disidenty uspořádal při své návštěvě Prahy v prosinci roku 1988 tehdejší francouzský prezident François Mitterrand. Připomněl rovněž Srpovo uvěznění v roce 1986.
Chucpe. B. Sobotka se v r. 2014 mediálně hlásil ke snídani F. Mitterranda s disidenty v r. 1988. Dnes šlape po jméně účastníka této snídaně.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 24. ledna 2017
Mluvčí neomaleně označil za drzost to, že premiér využil svého zákonného práva nepodepsat Srpovo jmenování.
1986: K. Srp uvězněn komunistickým režimem. 1988: K. Srp na snídani s F. Mitterrandem. 2017: B. Sobotka šlape po jméně K. Srpa.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 24. ledna 2017
„Bohuslav Sobotka šlape po jméně K. Srpa, ” dodal mluvčí na adresu premiéra.
„Karel Srp jednoznačně prokázal odvahu v době, kdy nebyla levná. Bohuslav Sobotka odvahu neprojevuje, jde za hlasem mediálního mainstreamu,” dodal následně s poukazem na média, která připomněla Srpovu spolupráci s komunistickou StB.
K. Srp jednoznačně prokázal odvahu v době, kdy nebyla levná. B. Sobotka odvahu neprojevuje, jde za hlasem mediálního mainstreamu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 24. ledna 2017
Následně Ovčáček v České televizi uvedl, že prezident rozhodnutí předsedy vlády „rozhodně nebude akceptovat”. Jak by mohl Sobotkovo rozhodnutí zvrátit, mluvčí neuvedl. Po poradě s právníky prý Zeman zvolí další postup.
Sobotka odmítl kontrasignovat návrh na Srpovo jmenování, které předložil prezident Zeman minulý týden. Bez jeho podpisu se přitom Srp nemůže stát členem komise.[celá zpráva]