Článek
„Chtěli to ještě v klidu doma vyzkoušet, než to bude nelegální,“ potvrdil redakci prodejce plzeňského obchodu Cannanland Matěj Šolc.
Zhruba čtrnáct dnů před zákazem HHC k němu do obchodu začali nečekaně chodit především starší lidé. Uvedl, že například obsluhoval pár zhruba kolem šedesáti let, který si koupil HHC bonbony.
„V poslední době to mělo úplně opačný efekt, než se možná čekalo. Poptávka byla vyšší. Zajímavé je, že přicházeli hlavně postarší zákazníci,“ řekl. Díky tomu v podstatě vyprodali zásoby produktů s HHC, mimo jiné náplně do vaporizérů či cukrovinky.
„Spalovna to přijala jako nebezpečný odpad.“ Prodejci HHC likvidují zásoby, vymáhání škody je nejisté
Rostoucí počet předávkovaných mladistvých byl důvodem, proč vláda narychlo k prohibici přikročila. Za posledního půl roku byl hospitalizovány desítky lidí kvůli vážným zdravotním problémům.
Stejnému riziku se ale vystavují i lidé staršího věku s řadou chronických onemocnění. Nemohou vědět, jak jejich tělo na látku zareaguje. „HHC mění vnímání. Člověk má například zpomalený čas, může prožívat halucinace sluchové, dotykové nebo vizuální. HHC také ovlivňuje náladu,“ přiblížil adiktolog Adam Kulhánek.
U bonbonů, želé nebo jiných sladkostí trvá ale desítky minut, než se látka dostane do krevního oběhu a začne působit.
„Proto pravděpodobně došlo k většině intoxikací. Dospívající spolkli dva tři gumové medvídky, nedělalo jim to nic, tak spolkli další. Po půl hodině ale začala látka nastupovat a účinek při konzumaci ústy může trvat čtyři až šest hodin,“ zdůraznil.
Mnozí si podle něj pletou konopnou látku CBD, která se užívá i v léčbě, s psychoaktivním HHC. Myslí si, že působí stejně. CBD ale nemám psychoaktivní účinek.