Článek
„Dva roky jsem sekal trávu sekačkou. Pak už jsem chtěl nějaké zvíře, co žere trávu. Já vyrostl doma na králících, ale ty jsem nechtěl,“ vzpomínal dvaačtyřicetiletý Myška.
Nejprve přemýšlel o ovci, nakonec koupili v roce 2007 s manželkou kozu. „Měl jsem za to, že zvíře může být samo. Jenomže jsem se dočetl, že opak je pravdou. Navíc i ta naše koza se skamarádila s kočkou. Když byla na pastvě, kočka jí seděla na hřbetě,“ vzpomíná s úsměvem.
Aby nebylo jedné koze smutno, pořídili Myškovi další, pak další a další. Nakonec měli 14 koz. Postupem času však zjistili, že to je moc. Chov totiž měli jako koníčka, ne živobytí.
Průlom v potravinářství? Izraelská firma umí vyrobit mléko i bez krávy
Dnes chová rodina dvou učitelů se sedmi dětmi a devíti kočkami sedm koz, kozla a tři kůzlata. „Šest koz a kozel jsou anglonubijské kozy, jedna koza je čistokrevná česká hnědá,“ představuje Myška své stádečko. Mléko Myškovi zpracovávali už od první kozy. „Byli jsme překvapeni, že se dá pít a je chutnější než kravské,“ narážel majitel minifarmy na fakt, že kozí mléko řadě lidí zapáchá.
„Kromě toho, že jsme kozí mléko normálně pili, tak jsme z něj dělali i sýry. Všechno jsme se ale museli naučit z příruček a knih. Šli jsme cestou pokus omyl,“ připojila farmářova manželka Pavla, která se o výrobu sýrů stará. Zpočátku všechny sýry zkonzumovali nebo rozdali v rodině. Později se okruh zákazníků rozšířil i na další známé a kolegy ze školy.
Startup chce pomoci zájemcům o ojetý elektromobil, má předpovídat kondici baterie
„Všechno jsme dělali v kuchyni. Časem nám ale bylo jasné, že to musíme buď zrušit, nebo vybudovat vhodné prostory. Nejde, aby na chodbě odkapával sýr. Tak jsme sebrali rodinné úspory a postavili minimlékárnu,“ popsal Myška a dodal, že dnes vyrábí hned několik druhů sýra.
Vyplnil jsem papíry a poslal vzorky…
„Čerstvý kozí bez příchutě nebo řadu s příchutěmi. Jeden se sušeným česnekem, druhý s jalapeňo papričkami, další s chilli, bylinkami, pažitkou, růžovým pepřem, černuchou a na jaře s medvědím česnekem. Občas vyrobíme i tvaroh, pravidelně ho ale nenabízíme.“
Právě kozí sýr s pažitkou získal před pár týdny ocenění Regionální potravina Moravskoslezského kraje. „Zavolali mi, že máme dobré sýry. Vyplnil jsem proto papíry, poslal vzorky a moc jsem ani neuvažoval, o co jde. Byl to v podstatě omyl,“ objasnil farmář, jak jejich sýr k ocenění přišel.
Mlékárně Olma loni vzrostly tržby na 3,5 miliardy korun
Vše, co rodina vyrobí, prodá přímo z domu. Sýry si lidé objednají přes internet a pak vyzvednou v Albrechtičkách. Jediným místem, kam produkci dodávají, jsou Zdravé potraviny u Divadla Jiřího Myrona v Ostravě. Zda do budoucna kozí stádo opět rozšíří a navýší produkci, Myškovi zatím nevědí.
„Jsem učitel a chci učit dál. I manželka je učitelka, jen momentálně na mateřské. Pokud o to budou mít zájem děti, tak možná. Už teď přes prázdniny dojí a pomáhají se vším. Jinak bychom to stíhali jen těžce,“ dodal farmář a kantor v jednom.