Hlavní obsah

Chřipková epidemie u dětí slábne, dospělých pacientů však přibývá

4:17
4:17

Poslechněte si tento článek

Epidemie chřipky už je pravděpodobně za svým vrcholem. Zatímco u dospělých ve věku 25 až 64 let nemocnost v devíti krajích nadále stoupá, u dětí pokračuje pokles. Vyplývá to z aktuálních dat zveřejněných v pondělí Státním zdravotním ústavem (SZÚ).

Foto: Envato Elements

Ilustrační foto

Článek

Celková nemocnost akutních respiračních infekcí je 2138 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je oproti druhému únorovému týdnu pokles o asi 3,7 procenta. Nemusí jít jen o chřipku, která se počítá mezi respirační infekce, ale i nemoci, které se označují jako „podobné chřipce“. Nejvíce nemocných je v nyní Karlovarském kraji, počty ale rostou i v dalších devíti krajích. Ve zbylých regionech již počty klesají. Aktuálně ve společnosti cirkulují primárně viry chřipky typu A i B, obdobně je tomu i v zahraničí.

„V kategorii onemocnění s klinickým obrazem odpovídajícím chřipce (ILI), která je k hodnocení výskytu chřipky citlivější, se v aktuálním týdnu celková nemocnost snížila o 4,4 % oproti týdnu minulému. Případů ILI však stále ještě výrazně přibývá mezi dospělými od 25 do 64 let, nárůst představuje více než 38 %, zatímco u dětí již chřipkové infekce klesají. Lze se domnívat, že se nacházíme těsně za vrcholem letošní chřipkové epidemie,“ přiblížil v aktuální tiskové zprávě vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl.

Pro Novinky Kynčl zhodnotil, že letošní epidemie se nijak významně nevymyká těm minulým a „odpovídá průměrné epidemii pozorované v posledních dvou desetiletích“. „Jsme v zásadě na průměru. Kdybych to měl přiblížit na desetistupňové škále od 1 do 10, tak bych řekl, že to je tak pětka šestka. Byly i rozsáhlejší epidemie,“ doplnil odborník.

Chřipka se po covidu vrátila silnější

Zdraví

Jedním z regionů, kde již je epidemie zřejmě za vrcholem, je i Jihomoravský kraj. Pokles nemocnosti pozoroval už v minulém týdnu ve své ordinaci například praktický lékař Ivo Procházka z Jedovnic u Brna a člen výboru Sdružení praktických lékařů, byť upozornil na to, že vliv mohou mít jarní prázdniny.

„Co se týče nemocnosti, tak to vypadá výrazně lépe,“ přiblížil Novinkám Procházka. Lidé se na lékaře podle něj obracejí s bolestmi hlavy, teplotami, zimnicí, rýmou a kašlem. „Prvních 48 hodin bývá takový ten celkový diskomfort s bolestmi hlavy, kloubů, svalů, nějaká teplota, případně zimnice, v případě chřipek bývají ty teploty i vysoké. Pak se k tomu přidávají kašel a rýma,“ dodal s tím, že jde o klasická virová onemocnění.

Ačkoliv v některých regionech nemocnost klesá, podle hlavní hygieničky ČR Barbory Mackové viry stále výrazně v populaci kolují, a je proto potřeba dodržovat základní hygienické a respirační návyky – vzít si roušku, často si mýt ruce, kašlat a kýchat do kapesníků. S příznaky by měli lidé spíše zůstat doma a být tak ohleduplní k okolí, v němž mohou být lidé s oslabenou imunitou, pro něž by mohla mít nákaza fatální důsledky.

„V aktuální chřipkové sezoně bylo do 14. února 2025 hlášeno celkem 272 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 67 osob následkům infekce podlehlo,“ uvedl SZÚ ve zprávě.

Od začátku září loňského roku se proti chřipce naočkovalo 730 tisíc lidí, proti covidu-19 pak více než 300 tisíc lidí. Podle zástupce hlavní hygieničky a ředitele Odboru ochrany veřejného zdraví MZČR Matyáše Fošuma je zájem primárně u lidí vyššího věku.

V jihlavské nemocnici zemřeli dva pacienti poté, co je návštěva nakazila chřipkou

Domácí

Výběr článků

Načítám