Článek
Montérky a špinavé boty
Až do roku 2017 bydleli Melišovi v bytě, pak se přestěhovali do bývalého statku. „Před čtyřmi lety manžel navrhl, že bychom mohli k slepicím a kachnám přidat i husy, které moji předci na statku také chovali. Pořídili jsme tři,“ vzpomínala Radka s tím, že když se další rok o husách zmínila v práci a řekla známým, už si jich musela pořídit 50. Letos jich bylo zase víc.
Dvoudenní housata nakupují v Hodoníně. „Jezdíme pro ně v červnu. Pak jsou měsíc v odchovnách, aby neonemocněla. Na konci července je pouštíme na zahradu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že budeme chovat husy, že můj oblíbený oděv budou montérky a špinavé, zablácené boty,“ směje se Melišová.
Chov je ale náročný. „Vstávám denně o půl sedmé. Na nakrmení hus, kačen, slepic, koček, bernardýna a morčete, které máme v domě, potřebuji aspoň hodinu a půl,“ říká a dodává, že manžel čerpá husám na zahradu vodu. „Když jsou větší, dostávají dešťovou. Mají velkou spotřebu,“ vysvětlila.
Drůbežárna, kterou loni zdecimovala ptačí chřipka, už zase naplno funguje
Nejtěžší je první měsíc. „Každý den čistíme husinec, vybíráme podestýlku, aby se do chovu nedostala infekce,“ řekla.
„Prioritou pro husy je čistota, kvalitní krmivo a pro housata teplo a stále čistá voda,“ uvedla žena, která chov nazvala Vypasená husa. Za náročné označila i porážky, na které musí mít dost lidí.
Melišovi se snaží, aby husy u nich měly vše, co potřebují. „Pasou se na zahradě, přes noc jsou v husinci. Stravu jim zpestřujeme jablky, švestkami a listovými saláty, které pěstujeme jen pro ně,“ přiznala žena, na jejíž husy se chodí dívat celé rodiny. I když cena svatomartinských hus stoupá, o zákazníky Vypasená husa nouzi nemá. „Letos si účtujeme 360 korun za kilo husy. Už máme objednávky i na příští rok, zájem je čím dál větší,“ dodala Melišová s tím, že o navyšování chovu hus neuvažují.
Husí hody v Praze: Kde si pochutnat na svatomartinském menu
Poptávka neklesá
A zájem o husy před svátkem sv. Martina potvrzují i další chovatelé. „Zájem je stabilní, i když jsme měli strach, protože se mluví o tom, jak je špatně. Ale nijak se to neprojevilo,“ ujistil Igor Dobeš, majitel farmy Střítežské fojtství, který letos odchoval zhruba 800 hus. Za kilo chce 280 korun, což je o 60 víc než loni.
Ke zdražení na 290 korun za kilo přistoupil i Petr Lička z Farmy Růžďka na Vsetínsku. „Ale zdražili jsme o minimum. I tak je zájem obrovský,“ připojil Lička, který se staral asi o tisíc hus.
A ani soukromý zemědělec Radek Matěj z Kateřinic na Novojičínsku nemluvil jinak. „Je to pořád stejné, lidi husy pořád kupují, musíme zájemce i odmítat,“ upozornil Matěj, který prodává husy po 250 korunách za kilogram.