Hlavní obsah

Chladné jaro lidi štve, příroda se ale raduje

Právo, vor

Chladné počasí, které má provázet i následující týdny, hodně lidí nepotěší, ale některým dělá radost, tvrdí Rudolf Kovařík, meteorolog a pozorovatel přírody ze Šindelové na Sokolovsku.

Foto: archiv, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Tento týden lze očekávat dvanáct a v nejlepších případech až sedmnáct stupňů, k tomu hodně přeháněk,“ říká Kovařík. „Zahradníci mohou být ale v klidu, protože nehrozí mrazíky. Tráva ale roste neuvěřitelně, příroda dohání skluz,“ dodává pozorovatel přírody.

Také pylová sezona má podle něj letos kvůli chladnu mírnější průběh. „Teď kvete největší alergen bříza, ale odkvétá jen velmi pomalu,“ řekl Právu Kovařík s tím, že do květu jdou švestky a jabloně.

Včely to nemají jednoduché

Ovocné stromy nekvetou podle Kovaříka jako obvykle tři až pět dní, ale i jedenáct až třináct. „Nemusíme mít tedy strach, že by nebyly opylené, i když včely to nemají v chladnu jednoduché,“ konstatuje pozorovatel přírody.

Nízké teploty podle něho dělají největší radost lesákům. „Blíží se slet kůrovce v nejnižších nadmořských výškách, teploty kolem dvanácti čtrnácti stupňů s přeháňkami mu však nepřejí. Brouk totiž potřebuje alespoň šestnáct stupňů a pět šest dní bez srážek,“ konstatoval Kovařík.

„Všichni hajní doufají, že chladné počasí vydrží co nejdéle, pochvalují si, že bez kapky chemie současné počasí zdecimuje první slet kůrovce. Druhý slet přichází na rozhraní června a července, ale to se uvidí, jaké počasí bude,“ uzavřel Kovařík.

Výběr článků

Načítám