Článek
Pokud by se například smyšlený Jan Truhlář oženil s Petrou Peckovou, může jeho žena nést příjmení Truhlář Pecková nebo Truhlářová Pecková. Avšak jméno Jan Truhlář Pecka by standardní cestou neprošlo. Pár by tak musel žádat o změnu příjmení na matrice a zdůvodnit to, nebo se v případě zamítnutí žádosti dokonce soudit.
Rozhodne úředník
Na problém se zdvojeným příjmením upozornila nedávno expertka České ženské lobby Diana Soták Gregorová v časopise Heroine. Měnit si příjmení po manželovi neplánovala. Podle ní běžná změna příjmení po svatbě nekoresponduje s její a manželovou představou rovnosti jejich vztahu.
„Vyloučili jsme i variantu, že si oba ponecháme svá rodná příjmení. Čekali jsme dítě a záleželo nám na tom, aby mělo příjmení, které je spojuje s námi oběma. Tedy aby bylo příjmení složené z našich rodných,“ napsala Soták Gregorová. Jenže narazila na limity české legislativy. Zdvojené příjmení může využívat jen jeden z dvojice. Pokud si tak chtějí zdvojit příjmení oba manželé, musí si podat žádost na matriku a uvést důvod.
Novák potkala Svoboda bude zřejmě častější. Jak na nepřechýlená příjmení?
Mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová tuto praxi potvrzuje. „Všechny změny příjmení, pokud se nejedná o změnu z příjmení směšného nebo hanlivého, případně změnu v souvislosti se změnou pohlaví, musí mít podle zákona o matrikách vážný důvod,“ sdělila Právu mluvčí radnice Brno-střed.
„Vážný důvod je neurčitý právní pojem a je zcela na správním uvážení jednotlivého matričního úřadu, zda změnu povolí a důvody uvedené v žádosti posoudí jako vážné, nebo ne,“ dodala Dobešová.
Ondřej Gregor Brzobohatý své jméno po rodičích uhájil až u soudu
O jméno se soudil i hudebník Ondřej Gregor Brzobohatý. Ten má jméno po rodičích: Radoslavu Brzobohatém a Haně Gregorové. Ale kvůli jménu si užil souboj s paragrafy. Jméno Gregor si přidal k příjmení Brzobohatý až později kvůli matce, aby její příjmení nevymřelo po přeslici, a také kvůli práci v zahraničí. Oficiálně si ale na matrice musel vybrat jen jedno z nich. „Jediné, co mi bylo povoleno, byla změna ‚jen‘ na Gregora… Z osobních důvodů. Z těch samých jsem zároveň nepřestával intenzivně hledat jakýkoliv právní způsob, jak získat k tomuto novému příjmení oficiálně i mé příjmení rodné. Nicméně jsem ho i tak používal dál, i když ‚jen‘ umělecky. Ačkoliv zlí jazykové tvrdili, že jsem se ho zbavil, nebyla to pravda,“ napsal před šesti lety na Facebooku. Nakonec, jak tehdy upozornil server iDnes, právník Tomáš Heide-Hermann mu dopomohl ke změně u Nejvyššího správního soudu.
Hudebník se domáhal znovuzískání i druhého svého příjmení Brzobohatý z důvodu, že jde o příjmení po otci, a současně chtěl, aby mu bylo ponecháno příjmení Gregor po matce. „Domnívám se, že by mělo být naprosto legitimní být nositelem příjmení po obou svých rodičích, mají-li rodiče každý odlišné příjmení, obzvláště v dnešní době, kdy je zcela běžné, že si například žena při sňatku přidává ke svému rodnému příjmení i nové příjmení manžela (a má tak příjmení dvě a nikdo se nad tím nijak zvlášť nepozastavuje),“ řekl Gregor Brzobohatý.
Jako důvod změny příjmení manželé Soták Gregorovi uvedli zachování profesního kreditu spojeného s příjmením. Ten ale matrika odbyla s tím, že tehdy 32letí manželé stojí teprve na prahu své profesní kariéry.
Obrátili se tedy na soud. Ten už v roce 2018 v podobné žádosti zdvojené příjmení jinému páru umožnil. I v případě Soták Gregorových rozhodl stejně. Podle mluvčího ministerstva vnitra Ondřeje Krátošky není takových soudních řízení mnoho, ale judikatura vychází lidem vstříc.
„Ministerstvo vnitra odpovídá jen ojediněle na dotazy k této otázce. Přitom odkazuje tazatele z řad matričních úřadů nebo jejich klienty právě i na rozhodnutí soudů v obdobných případech. S ohledem na četnost a povahu dotazů máme za to, že není důvod pro metodické sjednocení matriční praxe nebo změnu legislativy,“ napsal Právu.
Nelze paušalizovat
Podle mluvčí Dobešové ale rozhodnutí soudů rozhodně není precedentem. „Nelze paušalizovat všechny případy, záleží vždy na odůvodnění konkrétní žádosti, ale matriční úřady by jej měly při své rozhodovací praxi respektovat, případně i využívat. Užívání jména a příjmení je úpravou základních osobnostních práv člověka a ke změně vždy klienty vedou jiné důvody osobního rázu,“ uvedla.
Na problémy mohou narazit i registrovaní partneři, těm se po obřadu automaticky příjmení nemění, o změnu tak musí požádat matriky, pokud chtějí užívat zdvojené příjmení. „Zákon o registrovaném partnerství neupravuje užívání příjmení partnerů po vzniku partnerství. Řeší se změnou příjmení ve správním řízení podle zákona o matrikách. Je běžně povolováno, a tedy umožněno. Právo Evropské unie neupravuje a nijak nesjednocuje práva párů osob stejného pohlaví v jednotlivých členských zemích, tento institut je v různých zemích různý,“ vysvětlila mluvčí Dobešová.