Článek
Praktiky tajné policie z počátku 80. let vůči bývalému signatáři Charty 77 ze Sušice totiž začal vyšetřovat Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). „Šetření je vedeno proti konkrétním osobám z řad tehdejší StB v Klatovech,“ potvrdila Právu ředitelka ÚDV Eva Michálková.
Případ dozoruje státní zastupitelství
Podle ní se jedná o podezření z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. „Že má vyšetřování určitou váhu, svědčí i to, že jej dozoruje státní zastupitelství,“ doplnila ředitelka ÚDV.
Detektivové se při dohledávání důkazního materiálu vracejí do roku 1982.
„Jedná se o akci s krycím názvem Topič, kdy příslušníci StB poškozeného bez právního důvodu uvěznili na 48 hodin do cely předběžného zadržení, aby tím zabezpečili hladký průběh oslav k výročí Velké říjnové socialistické revoluce,“ upřesnila ředitelka ÚDV Michálková.
Podle ní něco takového neumožňovaly ani tehdejší zákony. „Pokud tehdy policie někoho omezila na svobodě čistě z preventivních důvodů, bylo takové jednání i v té době trestné,“ vysvětlila.
Jaké důkazy už vyšetřovatelé shromáždili a zda postačí k zahájení trestního stíhání, se Michálková nevyjádřila. „Mohu jen potvrdit, že nikdo zatím nebyl obviněn. Jinak v podrobnostech jsem vázána mlčenlivostí,“ uzavřela ředitelka ÚDV.
„Zavřeli mě asi šestkrát“
Sám Petr Hrach (62) Právu řekl, že trestní oznámení podával už v roce 1990. „Tenkrát mi řekli, že to je promlčené,“ sdělil Hrach.
O novém vyšetřování se dozvěděl, až když ho letos k tomu vyslýchali detektivové.
„Vzpomínám si, že mě takhle zavřeli asi šestkrát,“ dodal Petr Hrach, jenž se v současné době věnuje malování. Je známý především svými kreslenými vtipy, které publikuje v různých časopisech.
Za totalitního režimu pracoval jako topič, Chartu 77 podepsal ve 24 letech a patřil mezi první signatáře v Sušici.