Článek
Do zelené kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy patří z Evropy pouze Vatikán.
Z mimoevropských zemí jsou to Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.
Do oranžové kategorie zemí se středním rizikem nákazy spadají vedle Rumunska ještě Azorské ostrovy.
Vysoké riziko nákazy, tedy tmavě červenou kategorii, čítá Bulharsko, Finsko, Malta, Itálie, Island, Lotyšsko, Švédsko a Španělsko vč. Baleárských a Kanárských ostrovů.
Updated 🚦 maps are online!
— ECDC (@ECDC_EU) December 16, 2021
These maps aim to support the @EUCouncil recommendation on travel measures in the EU during #COVID19 pandemic.
Color-blind friendly map in the next tweet.https://t.co/CcBVx6B0o5 pic.twitter.com/ZbKrAj5vWN
V tmavě červené kategorii zemí s velmi vysokým rizikem se nacházejí Andorra, Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Francie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Monako, Irsko, Rakousko, Řecko, Estonsko, Litva, Polsko, Portugalsko vč. Madeiry, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko a ostatní třetí země mimo EU.
Při návratu ze zemí zelené, oranžové, červené a tmavě červené kategorie musí lidé, kteří cestují hromadnou dopravou, vyplnit příjezdový formulář.
Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu mají povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.
Lidé vracející se ze zemí červené a tmavě červené kategorie mají v případě individuální dopravy povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test.